Narodowe Czytanie 2024 w Muzeum Literatury

Niebieska grafika z fotografiami dłoni. Po środku duży napis "Alfabet Dostępności" i logo z dłoniami pokazującymi w polskim języku migowym symbol oznaczający wydarzenia tłumaczone na polski język migowy.

7 września 2024 o godz. 11:00 serdecznie zapraszamy na Narodowe Czytanie 2024 w Muzeum Literatury! W tym roku odbędzie się wspólne czytanie „Kordiana” – arcydramatu Juliusza Słowackiego.

Utwór ten, mimo obecności w kanonie lektur szkolnych i ugruntowanej pozycji w historii literatury, wciąż może kryć pewne nieodgadnione sensy… A jak wyglądałby w polskim języku migowym? Czy wymigany tekst Kordiana odbiera się inaczej, niż czytany? Czy ujawni się przez to nowa warstwa znaczeniowa dramatu? Możemy to sprawdzić – ponieważ w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania trójka wspaniałych aktorów (Kamila Baar, Arkadiusz Janiczek oraz Artur Chamski) przeczytają wybrany fragment Kordiana, a tłumaczki symultanicznie przetłumaczą go na PJM.

Kamila Baar wcieli się w rolę Kordiana
Arkadiusz Janiczek będzie Dozorcą
Artur Chamski przeczyta kwestie Doktora

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

Partnerami projektu są Polski Związek Głuchych Zarząd Główny Oddział Mazowiecki i Instytut Spraw Głuchych. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.