Przejdź do treści

Hłasko i Broniewski – w pętli

Fotografia czarno-biała. Portret młodego mężczyzny ustawionego profilem, czytającego w pozycji siedzącej czasopismo "Twórczość".

26 lipca (piątek) o godz. 18:30 zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego na spotkanie „Hłasko i Broniewski – w pętli” z udziałem Radosława Młynarczyka, prof. Macieja Tramera i dr Kornelii Sobczak.

Podczas spotkania porozmawiamy o relacji Marka Hłaski z Władysławem Broniewskim. Twórcy nie mieli wiele wspólnego – dzieliło ich inne pokolenie, doświadczenia, stosunek do sztuki, historii i polityki. A jednak, przez kilka miesięcy, Hłasko pełnił rolę sekretarza poety – i choć zdarzały się konflikty, to jednak poznał go na tyle, by poeta posłużył za inspirację do napisania „Pętli”.

Jak często Hłasko bywał w willi Broniewskiego na Mokotowie? Jak zawiązała się ich znajomość? Czym poeta zainspirował młodszego twórcę? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy podczas spotkania.

Radosław Młynarczyk – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski Wilk, a także tomu juweniliów pisarza Najlepsze lata naszego życia. Uczestniczył w pracach nad wydaniem listów i pamiętnika Hłaski, a także serii jego utworów wybranych. Współzałożyciel działającej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego pracowni naukowej „Literackie Trójmiasto. Pracownia badań nad literacką obecnością Gdańska, Gdyni i Sopotu od początku XX wieku do współczesności”, stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Maciej Tramer – dr hab. prof. UŚ, literaturoznawca, autor monografii Literatura i skandal. Na przykładzie okresu międzywojennego (2000), Rzeczy wstydliwe, a nawet mniej ważne (2007), Brudnopis in blanco. Rzecz o poezji Władysława Broniewskiego (2010), autor opracowań krytycznych tekstów Władysława Broniewskiego: Pamiętnik (2013) i Publicystyka (2016).

Dr Kornelia Sobczak – doktor kulturoznawstwa, redaktorka miesięcznika „Dialog”. Współautorka tomów z serii „Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura”, w tym książki „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”.

Wstęp wolny.

Rozmowa będzie transmitowana online.

Spotkanie otworzy cykl wydarzeń poświęconych postaci Marka Hłaski, organizowanych wspólnie z Fundacją Filmową „What’s Your Story?”, realizującą festiwal „Filmatura Hłasko”, z okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Marka Hłaski.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram