Przejdź do treści

Hłasko w kinie. Filmowe konteksty twórczości Marka Hłaski

Fotografia czarno-biała. Portret młodego mężczyzny ustawionego profilem, czytającego w pozycji siedzącej czasopismo "Twórczość".

28 lipca (niedziela) o godz. 14:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na wykład dr. Roberta Birkholca, Hłasko w kinie. Filmowe konteksty twórczości Marka Hłaski, poświęcony relacjom twórczości Marka Hłaski z filmem.

Tytuł „Hłasko w kinie” można rozumieć w sposób wieloraki: po pierwsze, autor „Pięknych dwudziestoletnich” był zagorzałym kinomanem, po drugie, twórcą scenariuszy filmowych, po trzecie wreszcie – autorem adaptowanych powieści i opowiadań. Na wykładzie omówione zostaną wszystkie powyższe konteksty twórczości pisarza.

Słuchacze dowiedzą się o filmowych fascynacjach Hłaski, który pasjonował się m.in. amerykańskim kinem noir, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości. Przedmiotem analizy będą także adaptacje prozy pisarza, takie jak „Pętla” (1957) Wojciecha Jerzego Hasa, „Ósmy dzień tygodnia” (1958) Aleksandra Forda, czy „Baza ludzi umarłych” (1958) Czesława Petelskiego. Dlaczego proza Hłaski bywa nazywana „filmową”? Z jakiego powodu pisarz nie akceptował większości adaptacji swojej twórczości? Czy jego oceny były sprawiedliwe? To tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone na wykładzie.

Robert Birkholc – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej na UW, kurator przeglądów filmowych. Autor książki Podwójna perspektywa. O subiektywizacji zapośredniczonej w filmie, Kraków: Universitas 2019. W ostatnim czasie zajmuje się przede wszystkim zagadnieniem adaptacji filmowej.

Wstęp wolny.

Spotkanie będzie transmitowane online.

Wykład jest drugim wydarzeniem w cyklu organizowanym przez Muzeum Literatury wspólnie z Fundacją Filmową „What’s Your Story?”, realizującą festiwal „Filmatura Hłasko”, z okazji ustanowionego przez Sejm RP Roku Marka Hłaski.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram