Alfabet Dostępności w Muzeum Literatury

Niebieska grafika z fotografiami dłoni. Po środku duży napis "Alfabet Dostępności" i logo z dłoniami pokazującymi w polskim języku migowym symbol oznaczający wydarzenia tłumaczone na polski język migowy.

Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczęliśmy projekt „Alfabet Dostępności” w Muzeum Literatury, realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Celem projektu „Alfabet Dostępności” jest zwiększenie dostępności oferty kulturalnej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dla osób ze specjalnymi potrzebami komunikacyjnymi. W tym roku skupimy się przede wszystkim na potrzebach osób głuchych. W ramach projektu zaprosimy Was m.in. na oprowadzania po wystawie stałej i wystawach czasowych w polskim języku migowym, wernisaże w PJM, a także spotkania i warsztaty poświęconej poezji miganej oraz Narodowe Czytanie w PJM.

3 lipca br. w Muzeum odbyło się spotkanie konsultacyjne z członkami mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Głuchych oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zjawa. Niesamowity Reymont” w polskim języku migowym. 4 lipca w Muzeum odbył się również wernisaż wystawy „Do potomnego” tłumaczony na PJM.

Więcej informacji oraz program wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Alfabet Dostępności” podamy wkrótce!

Strategicznym celem programu „Kultura Dostępna” jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Działania te powinny służyć osiągnięciu realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury w wymiarach: przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z miejscowości pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury, instytucji kultury oraz instytucji artystycznych.

Partnerami projektu są Oddział Mazowiecki Polskiego Związku Głuchych oraz Instytut Spraw Głuchych. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.