Podobno chcieć to móc… Nelly – strażniczka pamięci

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 18 czerwca o godz. 18.30 na wieczór z okazji 35. rocznicy śmierci Nelly Strugowej z prelekcją prof. Agnieszki Cieślikowej pt. Nelly – strażniczka pamięci.

Spotkanie będzie ilustrowane multimedialnie.

Nelly Strugowa owdowiała po ośmiu latach małżeństwa z Andrzejem Strugiem (zmarł 9 grudnia 1937 r.) Żal i rozpacz młoda wdowa potrafiła jednak przekuć w cel i zadanie na dalsze lata. Poświęciła się opiece nad spuścizną literacką i ideową męża, stała się strażniczką pamięci o nim. Nadeszły jednak czasy niełatwe, wojna i okupacja zniszczyły dobra kultury polskiej, w tym i spuściznę Andrzeja Struga, mieszkanie Strugów zostało wypaloną ruiną. Władza powojennej Polski z miłości do Andrzeja Struga upaństwowiła go – jak to określił w 1966 r. brat Nelly Strugowej, January Grzędziński.

Przez przeszło pół wieku po śmierci męża Nelly Strugowa nieustannie zabiegała o wznowienia książek i różne formy utrwalenia pamięci pisarza: tablice pamiątkowe, nadawanie imienia Andrzeja Struga placówkom kulturalnym i wreszcie dzieło najważniejsze: muzeum.

W istocie więc nie będzie to tylko opowieść o Nelly, ale i o pisarza życiu po życiu.

Nelly Strugowa zmarła 7 lipca 1989 roku.

Podczas wieczoru, poza bogatym materiałem fotograficznym zostanie zaprezentowany fragmenty wywiadu z Nelly ze zbiorów audiowizualnych Muzeum Literatury.

Zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga, aleja Niepodległości 210 m. 10, Warszawa