Premiera poetycka. Anne Carson | Maciej Topolski

20.06.2024 | czwartek | godz. 19.00

Zapraszamy do Muzeum Literatury na stacjonarne i transmitowane spotkanie z cyklu Premiera poetycka.

Jest ono okazją do rozmowy o książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter wymagają większej uwagi. W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz filozofię pisania.

W czerwcu rozmawiamy z Maciejem Topolskim, pisarzem i tłumaczem, którego przekład Autobiografii czerwonego. Powieści wierszem Anne Carson (Wydawnictwo Ossolineum, 2022) został niedawno uhonorowany Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej za najlepsze tłumaczenie poetyckie wydane w latach 2022-2023.

Spotkanie prowadzi Natalia Malek.

Maciej Topolski (1989) – pisarz, tłumacz, antropolog. Doktor nauk humanistycznych. Wydał dwa tomy wierszy: na koniec idą (2017, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz LUXUS (2019). Za książkę prozatorską Niż (2020) otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, był nominowany do Nagrody im. Witold Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Na język polski przełożył dwie książki Anne Carson: Autobiografia czerwonego. Powieść wierszem (2022, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za najlepsze tłumaczenie na język polski) oraz Dekreacja. Wiersze, eseje, opera (2024). Publikował w licznych czasopismach literackich i naukowych. Mieszka w Warszawie, pochodzi z Łęcznej.

Natalia Malek (1988) – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Wydała pięć książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) oraz ostatnio – Obręcze (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2021) oraz Nagrody im. Adama Włodka (2017); nominowana także do Nagrody Literackiej Nike (2023), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2018) oraz Nagrody Poetyckiej Silesius (2021, 2023). Kuratorka m.in. międzynarodowego festiwalu Wiersze w mieście, wykładowczyni kreatywnego pisania (IPS UW), tłumaczka m.in. Louise Glück, Tyrone’a Williamsa i Sandry Cisneros.