Nagroda Gombrowicza 2021 wręczona! [wideo]

zdjęcie: kobieta ok 40 lat, blond włosy, stoi na scenie podczas gali wręczenie nagrody gombrowicza, w rękach trzyma baner z informacją o przyznaniu nagrody
Aleksandra Lipczak (autorka książki „Lajla znaczy noc”) laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2021! Decyzją jury Nagrody na rezydencję literacką w Vence we Francji pojedzie Maciej Bobula (autor książki „Szalejów”).

W sobotę, 18 września 2021, w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się gala wręczenia Nagrody Witolda Gombrowicza. Nominowanymi do tegorocznej nagrody byli autorzy i autorki następujących książek: „Szalejów” Macieja Bobuli (Wydawnictwo j), „Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej (Wydawnictwo Warstwy), „Portrety” Jolanty Jonaszko (Wydawnictwo Forma), „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak (Wydawnictwo Karakter) oraz „Niż” Macieja Topolskiego (Korporacja Ha!art).

Główną nagrodę oraz czek na 40 tyś. złotych otrzymała Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc”. Nagrodzona książka to eseistyczno–reporterska opowieść o Andaluzji, przenikaniu się kultur, wzajemnym inspirowaniu, o tolerancji i jej braku.

Autorka szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości i idee. Lipczak […] zwraca uwagę, że moralność, prawo, edukację powinniśmy i możemy ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach

– mówiła w laudacji Anna Kałuża

Decyzją kapituły Nagrody na miesięczną rezydencję do Vence we Francji, gdzie w ostatnich latach swego życia mieszkał Gombrowicz, pojedzie Maciej Bobula, autor książki „Szalejów”. W tym roku po praz pierwszy przyznano tę formę wyróżnienia.

Wszyscy nominowani otrzymali statuetki oraz czeki na 5 tyś. złotych.

Transmisja z gali dostępna poniżej.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim.

Nagrodzonych wyłoniło jury w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska, Tomasz Tyczyński (sekretarz).

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., Partnerem głównym jest Unidevelopment S.A. Partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury we Wsoli, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu.

Patronat medialny sprawują Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania,  Booklips.pl, Nowy Tygodnik Kulturalny.

Fot. Robert Utkowski