28 stycznia (niedziela) o godz. 17:00 Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W 2010 roku Ryszard Koziołek otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999), Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), Dobrze się myśli literaturą (2016; książka uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim), Wiele tytułów (2019). W ubiegłym roku ukazała się książka Czytać, dużo czytać. To właśnie ta publikacja będzie punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Anna Spólna, historyczka literatury i krytyczka literacka, prof. Uniwersytetu Radomskiego.
W swoich pracach (zwłaszcza w Dobrze się myśli literaturą i Czytać, dużo czytać) profesor udowadnia, że literatura ma nie tylko przeszłość – ma też przyszłość. Czytanie (i rozumienie) literatury pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ale pomaga także zrozumieć – i, co być może ważniejsze – zmieniać siebie. Literatura „pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię” (z noty wydawniczej).
Prof. Ryszard Koziołek był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. Jest współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, felietonistą „Polityki”. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.
Rozmowa odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, ul. W. Gombrowicza 1
26-660 Jedlińsk.
Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.
Wstęp wolny.
–––
Prof. Ryszard Koziołek, fot. Adrian Tync, Wikipedia.