Przejdź do treści

SIGNING/SINGING Daniel Kotowski/performans

Czarno-biały plakat z napisem: Daniel Kotowski/ Performans/ Sicning/ Sincing. Napis na tle innych, mniejszych napisów.

 29 grudnia | 18:00

 Rynek Starego Miasta 20

Zamknięcie wystawy „Myślnik. Słowo jako materia sztuki”.

Performans Daniela Kotowskiego pt. SIGNING/SINGING problematyzuje obecność języka migowego w sztukach wizualnych oraz przestrzeni publicznej. Poddaje analizie sposób, w jaki „słyszące” środowisko artystyczne traktuje komunikację z osobami głuchymi i słabosłyszącymi.

Język migowy bywa odbierany przez słyszących jako działanie przede wszystkim performatywne i wizualne, co można uznać za rodzaj fetyszyzacji. Ucieleśniając słowa w swoim performansie, artysta stawia więc pytanie o miejsce słów w procesie komunikacji, domaga się zrozumienia i uznania, zaprasza odbiorczynie i odbiorców, by przyjrzeć się kształtom liter i słów, ich formom pośrednim i nieopisanym, orbitującym na granicy znaku i znaczenia.

Projekt SIGNING/SINGING to pokłosie badań artysty realizowanych podczas rezydencji w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

W ramach finisażu wystawy „Myślnik. Słowo jako materia sztuki” w Muzeum Literatury w Warszawie, Daniel Kotowski ponownie – na żywo – odtworzy performans, który wprowadza odbiorczynie i odbiorców w problem zawłaszczania języka migowego jako materii sztuk wizualnych.

DANIEL KOTOWSKI – artysta wizualny, performer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Obecnie student w Szkole Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia. Obserwuje doświadczenia oraz relacje międzyludzkie, a także sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez inne jednostki. Jego prace często odnoszą się do pojęcia biowładzy i biopolityki. Szczególnie zajmują go kategorie „kompletności” i „niekompletności”, ich ambiwalencja oraz potencjał.

O sobie mówi, że jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową. Poprzez swoją sztukę rozwija autorską strategię komunikacji. Posługuje się różnymi formami wypowiedzi, wykonuje performans, projektuje, tworzy instalacje, fotografie, obiekty i filmy wideo. Swoje działania performatywne i prace prezentował m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie czy BWA we Wrocławiu.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram