Przejdź do treści

Weekend seniora w Muzeum Literatury

Kolorowy plakat wydarzenia, ze starszą kobietą i starszym mężczyzną. Uśmiechają się. Ubrani ekstrawagancko w kolorowe swetry z dużymi kropkami. Nad nimi napis: Weekend seniora z kulturą 29.09-1.10.2023 r.

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w akcji „Weekend seniora z kulturą” w dniach 29.09 – 1.10. 2023, Muzeum Literatury w dniach 29 września – 1 października 2023 w swojej siedzibie przy Rynku Starego Miasta 20 przygotowało dedykowany wydarzeniu program.

29. 09. (piątek) godz. 14.00

Wojciech Mencel – poeta, powstaniec warszawski i piłkarz

Wojciech Mencel należał do oryginalnych ludzi pióra skupionych wokół czasopisma „Sztuka i Naród”. Był nie tylko utalentowanym poetą, pasjonatem kultury, ale także bardzo zdolnym piłkarzem, uczestnikiem konspiracyjnych mistrzostw Warszawy. Rozgrywki sportowe były wówczas aktywną formą walki z okupantem – dowodem siły i hartu ducha polskiej młodzieży. Młody poeta i sportowiec walczył w Powstaniu Warszawskim, ponosząc śmierć od kuli wystrzelonej przez niemieckiego snajpera.

Krzysztof Szujecki

30.09 (sobota) godz. 12.00

Szymborska jaką znałem i jakiej nie znałem

Pogadanka w setną rocznicę urodzin laureatki Nagrody Nobla

Jarosław Mikołajewski

1.10 (niedziela)

Świat Mickiewicza.

Na życzenie zwiedzających seniorów, dyżurujący pracownik Działu Naukowo-Oświatowego będzie oprowadzał po wybranych fragmentach wystawy mickiewiczowskiej.

01.10 (niedziela) godz. 14.00

Polski Molier – Aleksander hrabia  Fredro. 1793-1876.

Wykład z prezentacją będzie próbą spojrzenia na złożoną i oryginalną osobowość największego polskiego komediopisarza, miłośnika paryskiego wodewilu,  którego   sztuki cieszyły się  już za jego życia wielkim powodzeniem na scenach teatrów we Lwowie, Warszawie, Poznaniu  i Krakowie.  Fascynująca biografia hrabiego Fredry,  pana na Beńkowej Wiszni  ukazana zostanie w  kilku „kostiumowych”  odsłonach: Fredro w mundurze, Fredro we fraku, Fredro w kontuszu i Fredro w szlafroku. Autor „Zemsty” nie pasuje do ram żadnej z epok literackich. Obok arcydzielnego repertuaru komediowego  Aleksandra hrabiego Fredry  na spotkaniu w Muzeum zaprezentujemy również niezwykle interesujące pamiętniki, znane  i lubiane bajki dla dzieci i dorosłych, a także mało znane, dowcipne i mądre przysłowia i aforyzmy. 

Kustosz Piotr Prasuła

W trakcie trwania Weekendu seniora wstęp na wystawy – 1 PLN

Wszystkie wydawnictwa – 50% zniżki

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram