3 sierpnia (czwartek), o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego, na ul. Dąbrowskiego 51 na oprowadzanie studenckie po wystawie „Ciepło-zimno. Interwencja w Muzeum Władysława Broniewskiego”.
Podczas kilku miesięcy letniego semestru 2023 r. grupa studentek Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyła w konwersatorium pt. „Muzeum – Interwencje”. Finałem cyklu zajęć, realizowanych częściowo w przestrzeniach domu Władysława Broniewskiego na warszawskim Starym Mokotowie, stała się wystawa zatytułowana „Ciepło-zimno. Interwencja w Muzeum Broniewskiego”.
Oprócz eksponatów niezwykle cennych, jak choćby Pamiętnik Władysława Broniewskiego, wystawa prezentuje także pozornie nieznaczące osobiste szpargały, pamiątki czy przedmioty codziennego użytku należące niegdyś do domowników willi poety.
Interwencja stawia pytanie o istotę domu-muzeum i tkwiącego w nim napięcia między „ciepłą” domowością a „zimnem” muzealnych procedur. Jej autorki skupiły się na wybranych przedmiotach z kolekcji muzeum i towarzyszących im opowieściach. Każda z tych rzeczy okazuje się mieć własną, zaskakującą biografię zakorzenioną w tkance domu.
Autorki interwencji przeprowadziły wywiady z czterema osobami. Dwie z nich pracują w Muzeum Literatury i zawodowo zajmowały się przedmiotami z kolekcji Muzeum Władysława Broniewskiego. Pozostałe dwie łączą z domem Broniewskiego prywatne relacje, a eksponaty są dla ich rzeczami, z którymi wiążą się osobiste wspomnienia. Przeprowadzone wywiady podważają stereotypowy podział na „ciepły” dom i „zimne” muzeum, pokazują wielowymiarowe i nieoczywiste sploty relacji ludzi, opowieści i przedmiotów. Wypowiedzi muzealników okazały się pełne ciepła i czułości wobec eksponatów, a prywatne opowieści rzeczowo rekonstruują historie przedmiotów.
*
Wystawa jest wynikiem konwersatorium organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Autorki interwencji: Joanna Anczaruk, Wiktoria Głozak, Wiktoria Gmurska, Katarzyna Kowalewska, Maria Manista, Marta Miziuk, Agata Skwarek, Wanda Węcowska, Ewa Wiśniewska, Marta Wojdalska, Paulina Wróblewska, Ewa Wziętek
Kuratorka: Sara Herczyńska
Współpraca ze strony muzeum: Agnieszka Rosner
Wywiadów udzielili: Agnieszka Marczyńska, Amadeusz Szklarz-Habrowski, Urszula Więch-Jędras, Ewa Zawistowska (wnuczka Władysława Broniewskiego)
Fot. Maciej Bociański/ML