Przejdź do treści

Ludmiła Murawska-Péju

grupa osób w ujęciu centralnym zgromadzona wokół jednego rozmówcy

22 grudnia 2023 roku zmarła w Warszawie Ludmiła Murawska-Péju. Siostrzenica Ludwika Heringa, bliska Mirona Białoszewskiego i kręgu Teatru na Tarczyńskiej. Malarka. Współzałożycielka i scenografka Teatru Osobnego.

Dzięki niej w 2015 roku Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską we współpracy z Fundacją Terytoria Książki wydał dwa tomy korespondencji Ludwika Heringa z Józefem Czapskim, z posłowiem Adama Zagajewskiego. Jest to jedna z najniezwyklejszych korespondencji polskich XX wieku. Przypominamy notę Piotra Kłoczowskiego otwierającą wydanie tych listów:

„W tych Listach kryje się życie i dzieło trojga ludzi: Józefa Czapskiego, Ludwika Heringa i Ludmiły Murawskiej. Życie i dzieło uchwycone w ich jedynej, nieprzesłoniętej niczym bliskości. Pieczę nad tą korespondencją po śmierci Ludwika Heringa i później, po śmierci Józefa Czapskiego, objęła Ludmiła Murawska. Jej również zawdzięczamy odczytanie listów Czapskiego i przepisanie ich razem z niewysłanymi listami Heringa.

I tak jak u Prousta przyjaciółka panny Vinteuil objawiła światu dzieło Vinteuila, tak decyzji Ludmiły Murawskiej, idącej za wolą Józefa Czapskiego, zawdzięczamy objawienie tych Listów. Objawienie Ludwika Heringa. Podejmując tę decyzję, położyła wszystko na jednej szali, łącznie z sobą samą.”

Ilustracja: Otwarcie pierwszej wystawy Jana Lebensteina w Teatrze na Tarczyńskiej. Od lewej: Henryk Stażewski, Stefan Gierowski, N.N., Miron Białoszewski, z tyłu Jan Lebenstein, profilem Ludmiła Murawska-Péju. Warszawa, październik 1956. Fot. nieznany. Ze zbiorów prywatnych.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram