Przejdź do treści

Szmery codzienności. Wojciech Bąkowski i Tadeusz Sobolewski o Mironie Białoszewskim

fotografia czarnobiała przedstawiająca Mirona Białoszewskiego: mężczyzna w średnim wieku ujęty z profilu stoi przed szklanymi drzwiami do klatki schodowej budynku, jego sylwetka odbija się w szybie

Literatura Białoszewskiego była robiona „z życia”, z tego, co pod ręką: zasłyszanej rozmowy, szmerów codzienności, opowieści i anegdot przyjaciół, którzy są „bohaterami literackimi” wielu jego próz i wierszy. Gadanie w grupie znajomych czy wspólne spacery po mieście inspirowały Białoszewskiego, a jego twórczość przyciągała, fascynowała i inspirowała z kolei ludzi, którzy znaleźli się w jego środowisku.

W czym tkwiła – i tkwi do dziś – ta siła przyciągania? Czym była w latach 70. XX wieku, gdy wokół autora gromadziła się grupa „młodych” nazywających go „szamanem”? I na czym polega współcześnie, gdy artyści, poeci, pisarze i muzycy wciąż inspirują się życiem i twórczością poety? O swoich prywatnych inspiracjach i relacjach z Białoszewskim opowiedzą: Tadeusz Sobolewski, przyjaciel poety, i Wojciech Bąkowski, autor instalacji „Patyk, na który nawija się niebo”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Karpowicz, mironolożka.

8 grudnia (czwartek), godz. 19:00, Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20

Spotkanie towarzyszy wystawie „Patyk, na który nawija się niebo. O Mironie Białoszewskim”. Wystawę w Muzeum Literatury można oglądać do 22 stycznia 2023 roku.


Wojciech Bąkowski – Reżyser filmów animowanych, grafik, poeta, muzyk, autor audioperformance’ów i muzyki alternatywnej. Studiował w Pracowni Audiosfery oraz Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2005 uzyskał dyplom w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz prof. Hieronima Neumana. Lider grup muzycznych KOT, NIWEA i Czykita oraz członek stowarzyszenia PINKPUNK. W 2007 wspólnie z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim i Piotrem Bosackim utworzył grupę artystyczną Penerstwo. W swojej sztuce skupia się na apoteozie doświadczania banalnej rzeczywistości, na brutalistyczno-lirycznej fascynacji „prozaicznością, podstawowymi faktami i przedmiotami”. Jest laureatem nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki “Spojrzenia” (2009) oraz nagrody “Paszport Polityki 2010″. Współpracuje z warszawską Galerią Stereo.T

Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. W latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”, a od 1995 roku pisze dla „Gazety Wyborczej”. W latach 1974-1981 pisał dla tygodnika „Film”, a do 1994 dla miesięcznika „Kino”, obecnie jest publicystą w „Gazecie Wyborczej”. W roku 1970 znalazł się w kręgu przyjaciół Mirona Białoszewskiego. Jego portret zawarł w książce Człowiek Miron (2012). Liczne teksty o twórczości Białoszewskiego publikował m.in. w ”Gazecie Wyborczej”, ”Tygodniku Powszechnym”, ”Odrze”, ”Toposie”, ”Tekstach Drugich”. Współautor telewizyjnej adaptacji Pamiętnika z powstania warszawskiego w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz (2004). Wraz z żoną Anną Sobolewską jest właścicielem praw autorskich do dzienników Mirona Białoszewskiego (Dokładane treści, Nadawanie, Pogorszenie), publikowanych z jego wstępem w wydawnictwie Znak (2012) oraz w jego wyborze i opracowaniu w niemieckim wydawnictwie fotoTAPETA (2014).

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram