Przejdź do treści

Witkacy – szpieg niemiecki

Duży statek pasażerski, parowy, przechylony na rufę płynący po wzburzonych sztormem falach, nad nim ciemne, pochmurne niebo. W prawym górnym rogu nazwa statku R.M.S. „MOREA”

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza we wtorek 25 października o godz. 18.30  na spotkanie z Krzysztofem Dubińskim pt. Witkacy – szpieg niemiecki

Kongres British Association for the Advancement of Sciences w Australii, na który Bronisław Malinowski zabrał ze sobą Stanisława Ignacego Witkiewicza, by pomóc mu wydobyć się z depresji po samobójstwie Jadwigi Janczewskiej zakończył się 1 września 1914 r. W Europie na dobre trwała już wojna. Z powodów, których właściwie nie znamy przyjaciele poróżnili się. Malinowski postanowił pozostać na Antypodach i rozpocząć naukową ekspedycję. Witkiewicz 5 września w Sydney zaokrętował się na liniowiec RMS „Morea” i wyruszył do Europy. Na wojnę.

Z podróży do Australii zostały jego fantastyczne listy do rodziców opisujące podróż „w tropiki”, które potem stały się kanwą reportaży opublikowanych w „Echu Tatrzańskim”. O podróży powrotnej wiedzieliśmy dotychczas bardzo niewiele. A trwający ponad miesiąc rejs statku „Morea” obfitował w niecodzienne, dramatyczne epizody i przeszedł do historii żeglugi pasażerskiej na Oceanie Indyjskim. Niecodzienna przygoda spotkała też samego Witkacego. 7 września został aresztowany w Aleksandrii jako podejrzany o szpiegostwo na rzecz Niemiec.

O nieznanych faktach i wydarzeniach z podroży Witkacego do Europy opowie pisarz Krzysztof Dubiński, autor książki „Wojna Witkacego czyli kumboł w galifetach” i redaktor półrocznika „Witkacy!”.

Prelekcja ilustrowana multimedialnie.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga, Oddział Muzeum Literatury w Warszawie, al. Niepodległości 210 m. 10

Fot. „Morea” w sztormie. Karta pocztowa H. Grimaud et Cie. 54 Rue Mazenod, Marseille, France 1911 r. domena publiczna.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram