18 września (niedziela) o godz. 18.00 zapraszamy na pokaz krótkometrażowego filmu „Anhelli”. Na pytanie o elementy i strukturę wyobraźnii anhellicznej odpowiedzą Barbara Nałęcz-Nieniewska oraz dr Milena Chilińska a zada je kuratorka wystawy „Słowacki w Libanie” – Agnieszka Papieska.
18 września (niedziela), godz. 18:00
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
Zapraszamy na wieczór z Anhellim. W programie: projekcja filmu krótkometrażowego Anhelli (2022), inspirowanego poematem Juliusza Słowackiego oraz malarstwem Jacka Malczewskiego – przed oficjalną premierą kinową. O współczesnej fascynacji Anhellim, powstałym 185 lat temu w libańskim klasztorze maronitów, porozmawiamy z reżyserką filmu Barbarą Nałęcz-Nieniewską oraz z dr Mileną Chilińską, autorką książki Topografia wyobraźni anhellicznej. Modernistyczna recepcja „Anhellego” Juliusza Słowackiego (2021). Spotkanie poprowadzi Agnieszka Papieska – kuratorka wystawy „Słowacki w Libanie”.
Anhelli (reż. Barbara Nałęcz-Nieniewska) – XIX wiek. Młoda kobieta, Ellenai, idzie przez las. Nie widzi, że obserwuje ją anielica Eloe. W pobliżu, w stodole, trwa próba teatralna współczesnych aktorów. Ćwiczą dialogi z poematu Anhelli Juliusza Słowackiego. Postacie z utworu literackiego – Anhelli, Eloe, Ellenai – przenikają do współczesnej rzeczywistości. Przemawiają językiem wieszcza, a ich wypowiedzi traktują o kondycji narodu i skłaniają do refleksji na temat ludzkiej natury.
—
Barbara Nałęcz-Nieniewska – reżyserka filmowa; absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Operatorskiego, Specjalności Film Animowany, oraz kursu reżyserii New York Film Academy w Nowym Jorku. Zrealizowała ponad dwadzieścia filmów, w tym dokumentalny film pełnometrażowy oraz filmy krótkometrażowe: fabularne, animowane i dokumentalne. W swoich pracach często łączy animację z filmem aktorskim. Tworzy grafiki w technice kolażu, pisze artykuły na tematy kulturalne i historyczne, prowadzi wykłady z historii mody. Portfolio: www.barbaraszewczyk.pldr
Milena Chilińska – literaturoznawczyni; absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2013); doktoryzowała się na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracowała m.in. z Zespołem kierowanym przez prof. Marię Kalinowską, badającym Raptularz wschodni Juliusza Słowackiego (od 2015). Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół mistycznej twórczości Juliusza Słowackiego, malarstwa romantyzmu i Młodej Polski, szeroko rozumianej korespondencji sztuk, edytorstwa, humanistyki cyfrowej. Autorka strony internetowej: slowacki.al.uw.edu.pl
Wydarzenie towarzyszy Weekendowi zamknięcia wystawy „Słowacki w Libanie”.
Wystawa czynna w sobotę i w niedzielę w godzinach 11:00 – 18:00.
W tych dniach wstęp na wystawę „Słowacki w Libanie” jest bezpłatny.