W ogrodzie Władysława Broniewskiego Andrzej Franaszek otworzy drzwi do codzienności m.in. Czesława Milosza, Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Towarzyszyć mu będzie Weronika Wawrzkowicz a ich przewodnikiem stanie się zbiór esejów „Gwiazda Piołun”.
25 sierpnia (czwartek), godz. 19:00, ogród Muzeum Broniewskiego, ul. J. Dąbrowskiego 51
Czytając wspomniane eseje, podróżujemy z pisarzami po świecie, zaglądamy do ich bogatej korespondencji, stajemy się świadkami wzajemnych sporów i „rozpogodzeń”. Dostajemy dostęp zarówno do poezji, jak i prozy życia twórców. Andrzej Franaszek odsłania również zmagania biografa, który – jak mówiła Virginia Woolf – „musi być przygotowany na to, by godzić sprzeczne wersje tej samej twarzy”.
W książce „Gwiazda Piołun” spotkacie Gombrowicza, który z nożyczkami w rękach chce obciąć krzaczaste brwi Miłosza. Iwaszkiewicz zabiera nas ze sobą do Rzymu, gdzie jak notuje „jakoś lżej oddycha”, a Herbert w Sienie „chodzi spuchnięty ze szczęścia”. Euforyczne momenty przeplatają się z bólem istnienia. Poezja, jak w wierszu Różewicza, staje się arką. Pozwala ocalić piękno.
Andrzej Franaszek – historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Opublikował biografie Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta oraz książki eseistyczne „Ciemne źródło” i „Przepustka z piekła”. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej” oraz Nagrodę Miasta Krakowa. Od kilku lat pracuje nad monografią życia i twórczości Józefa Czapskiego.
Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz-Nasternak – autorka bloga Rozmawiam, bo lubię, współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”.