Przejdź do treści

Alfabet jogi. Ciało, kultura, literatura

grafika: na szarym tle siedzi kobita w pozycji jogi na środku turkusowy napis "joga"

Zapraszamy do ogrodu Muzeum Broniewskiego na cykl sześciu spotkań dedykowanych osobom rozpoczynającym swoją przygodę z praktyką jogi oraz zainteresowanych jej filozoficzno-kulturowym kontekstem. Podczas zajęć porozmawiamy o współczesnej literaturze poświęconej jodze oraz zajmiemy się praktyką asan (pozycji jogi).

Praktykujemy na świeżym powietrzu w ogrodzie Muzeum Broniewskiego na warszawskim starym Mokotowie.

Muzeum Broniewskiego
ul. J. Dąbrowskiego 51, Warszawa
(obok metra Racławicka)

BRAK WOLNYCH MIEJSC. Można dopisać się do listy rezerwowej: zapisy@muzeumliteratury.pl, w temacie wiadomość prosimy wpisać: ALFABET JOGI. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rezerwacja miejsca w grupie następuje po otrzymaniu odpowiedzi na maila – wysłanie wiadomości jest równoznaczne z wyrażeniem chęci uczestnictwa w całym cyklu spotkań (sześć zajęć).

Czas trwania jednego spotkania: 75 minut

Zajęcia są bezpłatne.

Zabierz ze sobą własną matę, wygodne ubranie do praktyki, butelkę wody, bluzę i skarpetki na czas końcowego relaksu.

HARMONOGRAM:

13 lipca (środa), godz. 18:30-19:45
20 lipca (środa), godz. 18:30-19:45
27 lipca (środa), godz. 18:30-19:45
17 sierpnia (środa), godz. 18:30-19:45
24 sierpnia (środa), godz. 18:30-19:45
31 sierpnia (środa), godz. 18:30-19:45


Szczegółowy opis:

13 lipca (środa)

temat przewodni: książka „Światło jogi” autorstwa B.K.S Iyengara (wydanie pierwsze 1966, polskie wydanie 1991)

Flagowe i dobrze znane wszystkim joginom dzieło B.K.S Iyengara (twórca metody iyengarowskiej, jeden z największych współczesnych autorytetów w hatha jodze). Książka zawiera zdjęcia i opisy 216 asan. Sam autor, po kilkunastu latach od wydania książki, stwierdził, że jest ona już nie aktualna, gdyż świadomość jego ciała, a tym samym wykonanie asan uległo zmianie. Jednak wciąż fotografie zamieszczone w pierwszym wydaniu książki (1966) w wielu szkołach uznaje się za przykład najdoskonalszego wykonania pozycji jogi. Wychodząc od „Światła jogi” porozmawiamy o rozwoju nauczania i praktyki jogi. Wspólnie zastanowimy się czy asana może być doskonała i co to oznacza. Przeanalizujemy opisy asan podane przez autora.

20 lipca (środa)

temat przewodni: książka Bartosza Niedaszkowskiego, pt. „Joga i ajurweda – przewodnik dla współczesnego człowieka” (2016)

Tym razem zapoznamy się z całkowicie innym podejściem do praktyki jogi, niż to które poznaliśmy studiując „Światło jogi”. Autor skupia się na oddziaływaniu asan na organizm człowieka, pokazuje jak praktykować, aby nie zdarzały się kontuzje oraz jak łączyć asany w sekwencje mające wpływ na różne problemy zdrowotne.

27 lipca (środa)

temat przewodni: książka „Anatomia hatha jogi – poradnik dla uczniów, nauczycieli i praktykujących” autorstwa
H. Davida Coultera (2017, tłum. Rafał Gadomski)

Autor jest joginem i byłym profesorem anatomii, wykładającym na dwóch uczelniach medycznych. Coulter nauczał neurologii, anatomii mikroskopowej oraz podstaw anatomii na Wydziale Biologii Komórkowej i Neuroanatomii na Uniwersytecie w Minnesocie. Książka w bardzo szczegółowy sposób analizuje kwestię anatomii jogi z punktu widzenia medyka i praktyka jogi.

17 sierpnia (środa)

temat przewodni: książka „Praktyka jogi dla kobiet – przewodnik według nauczania Gity S. Iyengar” autorstwa Lois Steinberg (2006)

Publikacja dotyczy praktyki kobiecej, uwzględniającej menstruację, ciążę, problemy ginekologiczne i hormonalne.
Lois Steinberg ma ogromną wiedzę i praktyczne przepracowanie tematu, jednak książka jest nieprzystępna ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznych pomocy do jogi, które ciężko znaleźć w „domowych warunkach”. Czy takie opracowania są kierowane wyłącznie do nauczycieli? Czy przeciętny człowiek jest w stanie zrozumieć i przeprowadzić te sekwencje? Zastanowimy się nad tym wspólnie w trakcie zajęć.

24 sierpnia (środa)

temat przewodni: „Joga z krzesłem. Praktyka jogi Iyengara z użyciem krzesła” autorstwa Eyala Shifroni (2013)

Podczas zajęć spróbujemy praktyki z krzesłami.

31 sierpnia (środa)

temat przewodni: album fotografii „Yoga – the secret of life” autorstwa Francesco Mastalia

Na naszym ostatnim spotkaniu zajmiemy się publikacją związaną ze sztuką autorstwa Francesco Mastalia.
Autor przedstawia 108 portretów joginów z całego świata. Przy każdej fotografii znajdziemy opis, wykonany przez osobę portretowaną. Opisy to impresje na temat tego czym jest joga, historie praktyki oraz historie poszukiwania „światła”, które pojawia się w życiu praktykującego jogę. Tak jak fotograf wykorzystuje światło aby naświetlić kliszę tak jogin wykorzystuje światło aby rozświetlić swoją duszę. Portrety zostały wykonane XIX-wieczną techniką, która jest powolnym procesem wymagającym dużo cierpliwości i wiedzy technicznej. Bardzo podobnie praktyka asan, pranayamy, medytacji wymaga zaangażowania, czasu i znajomości techniki. Podczas zajęć porozmawiamy o wpływie praktyki na nasze życie i oddamy się przyjemnej relaksacji.


PROWADZENIE: Magda Tatarek, TATAA YOGA – ukończyłam kurs nauczycielski metodą jogi B.K.S Iyengara, jestem członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce, uczestniczyłam w warsztatach i konwencjach jogi prowadzonych przez wybitnych nauczycieli. Cały czas praktykuję pod okiem doświadczonych i mądrych joginów, aby móc jak najlepiej prowadzić swoich uczniów. Joga daje mi wolność, świadomość ciała, oddechu i intelektu – właśnie te wartości chcę przekazać innym. W jodze rozwój nie ma końca i to jest cudowne.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram