Przejdź do treści

Spotkanie z Hanną Etemadi i pokaz filmu „Śpiew Syreny”

2 sierpnia o godz. 15:00 zapraszamy do Muzeum Literatury na pokaz filmu Śpiew Syreny oraz spotkanie z reżyserką Hanną Etemadi.

W 81. rocznicę Powstania Warszawskiego przypominamy postać Krystyny Krahelskiej,  poetki, kompozytorki, etnografki, zaangażowanej w pracę konspiracyjną łączniczki i sanitariuszki AK, autorki legendarnej pieśni „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, śmiertelnie ranionej w pierwszym dniu Powstania. Biograficzny dokument Śpiew Syreny w reżyserii Hanny Etemadi, dzięki bogactwu oryginalnych materiałów historycznych, dokumentów, relacji przyjaciół, wyjątkowej ścieżce dźwiękowej (nagrania pieśni Krahelskiej w wykonaniu Dagmary Sokalskiej) przywołuje wszechstronny talent, wrażliwość, niezłomność i oddanie ojczyźnie upamiętnionej w symbolu miasta – Warszawskiej Syrenki.

Podczas spotkania będziemy mieć wyjątkową szansę na poznanie poetki od tej strony, która dotychczas nie była szerzej znana – jej talentów naukowych i badawczych. Dzięki życzliwości i uprzejmości Państwowego Muzeum Etnograficznego zaprezentujemy projekt makiety tańca „Lenok” –  pracy Krystyny Krahelskiej jako studentki etnografii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego; makieta w 1937 roku była prezentowana na Wielkiej Wystawie Światowej w Paryżu. Magiczny taniec „Lenok” –  jego celem było przebłaganie bóstwa, by zboże dawało dobre plony – pochodził z jej rodzinnych Mazurek, sama w nim uczestniczyła. Poetka przez całe lata zbierała pieśni ludowe polskie, białoruskie, ukraińskie, które słyszała od dzieciństwa, mieszkając w otoczeniu tych tradycji i kultur; obdarzona silnym głosem o ciekawej barwie i ogromnej skali śpiewała je w audycjach radiowych nadawanych z Wilna, Warszawy, Baranowicz (nagrania nie przetrwały wojny). Była uczennicą wybitnej badaczki Cezarii Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowej, w 1939 roku obroniła pracę magisterską „Rok obrzędowy na wsi Mazurki”.   

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram