Przejdź do treści

Po śladach Calineczki. Warsztaty rysunkowo-słowne dla dzieci z Dobromiłą Dobro i Olą Skorupką

Data: 2.08.2025 (sobota), godz. 12
Prowadzenie: Dobromiła Dobro, Ola Skorupka

Czym są ślady? W jaki sposób można je zostawić, jak je zobaczyć i opisać? Jak można narysować ślad myśli, palca, rośliny albo chmury? W czasie warsztatów będziemy sprawdzać wszelkie możliwe rozwiązania i odpowiedzi. Przeczytamy fragmenty bajki „Calineczka”, będziemy oglądać pod lupą przestrzeń ogrodu Muzeum i ilustracje Stanisława Hiszpańskiego, zapiszemy słowami inspiracje i narysujemy kształty śladów na papierze. Każdy ślad ma znaczenie – mrówki, listka czy kamienia. A może powstanie z tego wspólna opowieść – kontynuacja „Calineczki”?

Warsztat przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Dobromiła Dobro – eksperymentuje z tekstem i archiwaliami, tworzy instalacje i wideo. Jest absolwentką historii sztuki na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie. W 2024 r. wydała dwie książki z prozą eksperymentalną: „KOSY” (zbiór opowiadań i fotografii) oraz „symulacja JUICE” (dramat/poemat). Za wydanie „symulacji JUICE” otrzymała, wspólnie z Agnieszką Strzeżek, nagrodę główną w Konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki w kategorii literatura piękna (2025). Była kuratorką i producentką projektu RADIO-TEATR – cyklu słuchowisk z muzyką eksperymentalną, poezją i tekstami naukowymi oraz współkuratorką projektu edukacyjnego Radiowa Akademia, który został uhonorowany Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej w kategorii kompetencje przyszłości (2023). Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał jako aktywistka i radiowczyni, prowadzi audycję: „s jak suczka” (z muzyką elektroniczną i spoken word). 

Ola Skorupka – pracownica kultury, edukatorka, artystka. Ukończyła Malarstwo na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy tkaniny i rysuje, zajmuje się naturalnym barwiarstwem. W swoich pracach korzysta z materiałów nasyconych obecnością, znalezionych, z drugiej ręki. Interesują ją oddolne formy wytwarzania i wymiany wiedzy. Prowadzi warsztaty, lekcje muzealne, oprowadzania i spacery tematyczne dla osób o różnych potrzebach. Współtworzyła inicjatywy takie jak „warsztaty przyjemnego rysowania”, czy „kolektyw pora” z którym organizowała warsztaty i wydawała ziny. Amatorsko zajmuje się ogrodnictwem.   

Warsztaty towarzyszą wystawie Hiszpański dla dzieci, dofinansowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram