Premiera poetycka w Muzeum Literatury. Jerzy Jarniewicz

zdjęcie: mężczyzna w okularach patrzy w obiektyw, w tle brama garażowa

Zapraszamy na cykl wirtualnych spotkań „Premiera poetycka w Muzeum Literatury”. Jest on okazją do rozmowy o najciekawszych książkach wydanych w 2021 roku – książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter dopraszają się uwagi.

W Muzeum Literatury spotykamy się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz ich własną filozofię pisania.

17.12 (piątek) o godz. 19:00 naszym czwartym gościem będzie Jerzy Jarniewicz. Spotkanie prowadzi Natalia Malek.

Jerzy Jarniewicz – krytyk literacki, poeta, tłumacz. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. Tłumacz między innymi (2018, nominacja do Nagrody Nike) i Bunt wizjonerów (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio Mondo cane (2021). Za tom Puste noce (2017) otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku. Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Johna Banville’a, Denise Riley, Ursulę le Guin i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i „Karapaks” (2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę pt. „Karapaks” oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój, kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, w 2022 roku pokieruje projektem Wiersze w mieście. Mieszka w Warszawie.

Fot. Anna Rezulak