70. Urodziny Starówki w Muzeum Literatury

Plakat wydarzenia, w tle fotografia Starego Miasta, utrzymana w fioletowych tonach. Na jej tle pogrubiony żółty napis: "70. Urodziny Starówki".

22 lipca (sobota) o godzinie 11:00 zapraszamy do holu Muzeum Literatury na opowieść o fresku, przedstawiającym pokłon trzech króli, odsłoniętym w wyniku zniszczenia Starego Miasta po Powstaniu Warszawskim. O jego znaczeniu i symbolice opowie w publicznym wykładzie historyk sztuki, biskup Michał Janocha. Fresk będzie można  oglądać w holu Muzeum od piątku 21 lipca do niedzieli 23 lipca w godzinach otwarcia Muzeum (11:00 – 18:00).

Zgłoszenia do udziału w wykładzie prosimy przesyłać na adres: k.jakimiak@muzeumliteratury.pl

Ilość miejsc jest ograniczona.

Częściowo wytarte malowidło naścienne, przedstawiające pokłon trzech króli.
Fresk Pokłon Trzech Króli, ok. 1515 r. Powyżej arkad wizerunek oblicza Chrystusa adorowanego przez aniołów, ok. 1450 r.

ks. Michał Janocha – absolwent historii sztuki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, tam uzyskał tytuł magistra teologii. Święcenia przyjął 28 maja 1987 roku w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W 1994 roku ks. Michał Janocha obronił pracę doktorską, w 2002 roku uzyskał habilitację. W latach 1994-2010 pracował w Instytucie Historii Sztuki UKSW; od 2010 r. związany z Wydziałem Artes Liberales UW, z komisją Speculum Byzantinum. W 2013 roku kard. Kazimierz Nycz mianował go dyrektorem biblioteki Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. W 2015 r. mianowany przez papieża Franciszka I biskupem pomocniczym warszawskim, przyjął święcenia biskupie 9 maja tr. Od 2016 r. przewodniczący Rady Komisji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Członek Rady Muzeum przy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Autor licznych artykułów i książek, m.in. Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności, nagrodzonej „Pio ro Fredry 2008” i Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks.

W trakcie weekendu obchodów urodzin Starówki wszystkie wydawnictwa muzealne, sprzedawane stacjonarnie (z wyłączeniem nowości), będą przecenione o 50%.

Wydarzenie jest częścią programu obchodów rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta.

70. Urodziny Starówki odbędą się w dniach 21-23 lipca na warszawskiej Starówce.

Więcej informacji: www.urodzinystarowki.pl

Kod QR