URODZINY MICKIEWICZA 2023
Mickiewicz i jego goście:
Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska, Julian Tuwim
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza po raz siódmy organizuje Urodziny Mickiewicza – kameralny festiwal celebrujący rocznicę urodzin naszego Patrona (24 grudnia 1798). W pierwszej połowie grudnia każdego roku zapraszamy na wydarzenia mickiewiczowskie: czytania, prelekcje, koncerty organizowane we współpracy z uczelniami wyższymi i mediami.
W 2023 roku obchodzimy ważne okrągłe rocznice poetyckie – 100. jubileusz urodzin Wisławy Szymborskiej, 70. rocznicę śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i 70. rocznicę Juliana Tuwima (obaj zmarli w grudniu 1953).
Tych troje poetów potraktowaliśmy jako „gości Mickiewicza”.
Środa 6 grudnia
Godz. 17.00 – Piotr Matywiecki, O Tuwimie i Gałczyńskim. Wykład
Godz. 18.00 – Wojciech Malajkat czyta wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima. W dniu siedemdziesięciolecia śmierci Konstantego Ildefonsa
Sobota 9 grudnia
Godz. 12.00 – krótka etiuda mickiewiczowska w wykonaniu słuchaczek i słuchaczy Ogniska Teatralnego „u Machulskich”
Godz. 12.30 – Piotr Adamczyk czyta Aleksandra Fredrę
Godz. 14.00 – Rok Szymborskiej na plakacie – inauguracja wystawy przygotowanej przez profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
godz. 15.00 – Krystyna Janda czyta wiersze Wisławy Szymborskiej
Niedziela 10 grudnia
godz. 12.00 Maria Makaruk, Najnowsze wystawienia Dziadów części III. Wykład performatywny
godz. 13.30 Krzysztof Szczepaniak czyta Wielką Improwizację i wybór z liryków lozańskich Adama Mickiewicza
Zapraszamy na spotkania do siedziby Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20. Wstęp jest wolny dla wszystkich.
―――
Piotr Matywiecki – poeta, eseista, krytyk literacki. Autor antologii poetyckich, edytor, autor wielu tomów poezji, między innymi: „Zdarte okładki” – wiersze zebrane (2009), poemat „Palamedes” (2017), „Poematy biblijne” (2020), a ostatnio „Skrytka” (2021). Autor książek eseistycznych, między innymi „Twarze Tuwima”. Laureat wielu nagród, ostatnio nagrody PEN-Clubu imienia Jana Parandowskiego (2019). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wojciech Malajkat – polski aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, reżyser, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, rektor tej uczelni w kadencjach 2016–2020 i 2020–2024. W latach 2009–2017 dyrektor artystyczny Teatru Syrena w Warszawie, równocześnie w latach 2009–2014 dyrektor naczelny tej sceny. Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015).
Piotr Adamczyk – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, dziś Akademii Teatralnej, w Warszawie. Występował w filmach i serialach, m.in. Boża podszewka czy Sława i chwała. Zagrał tytułową rolę w filmie Jerzego Antczaka Chopin. Pragnienie miłości, a także Karola Wojtyłę w międzynarodowych koprodukcjach: Karol. Człowiek, który został papieżem (2004) i Karol. Papież, który pozostał człowiekiem (2005). Grał także główne lub pierwszoplanowe role w wielu komediach romantycznych. Jest trzykrotnym laureatem nagrody Telekamera w kategorii aktor (2006, 2011, 2012). Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).
Krystyna Janda – aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka, felietonistka i piosenkarka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury (od 2004) oraz dyrektorka artystyczna powołanych przez fundację Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie. Jej debiutem kinowym była główna rola reżyserki Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy Człowiek z marmuru (1976). Od tamtej pory wystąpiła w bardzo wielu filmach fabularnych i dokumentalnych, reżyserowanych między innymi przez Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Piotra Szulkina czy Radosława Piwowarskiego. Grała również w filmach produkcji niemieckiej, francuskiej i węgierskiej, m.in. w nagrodzonym Oscarem filmie Mefisto (1981). Laureatka najważniejszych polskich i zagranicznych nagród teatralnych, filmowych, telewizyjnych i artystycznych, w tym na MFF w Cannes, MFF w Montrealu, MFF w San Sebastián, FPFF Gdynia. Odznaczona m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2004).
Maria Makaruk – adiunktka w Zakładzie Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Literaturoznawczyni i teatrolożka. Zajmuje się dziejami inscenizacji dramatu romantycznego i historią literatury romantyzmu. Współpracuje z Wydziałami Wiedzy o Teatrze i Wydziałem Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Krzysztof Szczepaniak – aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na stałe związany ze stołecznym Teatrem Dramatycznym. Laureat między innymi Nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia (2016), Nagród na 32. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2011), dwukrotnie nominowany także do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida: za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” (2017) oraz za rolę tytułową w spektaklu „Hamlet”, oba w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.