Wystawa „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”

Muzeum Literatury oraz Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z MASC Foundation przygotowały w przestrzeni wiedeńskiego Yppenplatz wystawę rocznicową poświęconą Brunonowi Schulzowi.

Ekspozycja jest częścią trwającego od 2008 roku projektu „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy. Po wybuchu I wojny światowej Bruno Schulz przebywał w Wiedniu, gdzie doświadczył niełatwego losu uchodźcy wojennego w ucieczce przed rosyjską agresją. Później zmuszony był ulec presji stalinowskiej propagandy, a ostatecznie, po wkroczeniu do Drohobycza wojsk niemieckich w 1941 roku – stał się ofiarą Holocaustu.Nie sposób rozdzielić biografii Schulza, fenomenu artysty i świata wykreowanego w jego dziełach literackich, dlatego narracja wystawy zawiera: cytaty z jego poetyckiej prozy, komentarze – powstałe na podstawie opracowań wybitnych znawców: Jerzego Ficowskiego, Jerzego Jarzębskiego i Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, fotografie ukazujące jego rodzinne miasto Drohobycz, krąg rodzinny i przyjaciół oraz reprodukcje prac plastycznych twórcy z kolekcji warszawskiego Muzeum Literatury, które posiada największy na świecie zbiór dzieł artysty.

Fot. Maciej Łyczek