Wojciech Walkiewicz „Wiosna – fotografie z Drohobycza”
Oddział: , Dodano: 2 lipca 2012

8 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Walkiewicza Wiosna – fotografie z Drohobycza. Artysta, zainspirowany opowiadaniem Wiosna Bruno Schulza, ponad rok pracował nad przygotowaniem cyklu współczesnych zdjęciowych impresji Drohobycza. Na wystawie zobaczymy cykl Wiosna, na który składają się 32 fotografie w formacie 70×50 cm i 50×50 cm.

Prace Wojtka Walkiewicza będzie można oglądać do 30 sierpnia.

Podczas wernisażu w Muzeum Literatury, na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie, wystąpi Teatr Alter z Drohobycza z premierowym przedstawieniem, podczas którego aktorzy podejmą próbę zaangażowania przypadkowych widzów. W symbolicznym akcie ułożą także przed Muzeum Literatury kilka kostek historycznego, drohobyckiego bruku i jedną z nich podarują władzom miasta. Zostanie ona uroczyście wmurowana w bruk staromiejski po zakończeniu remontu nawierzchni Rynku Starego Miasta. Każdy, kto na tej kostce stanie, jedną nogą będzie w Drohobyczu.

Ekspozycja został przygotowana dzięki sponsorom: VISITOR i Instytutowi Ksiązki, a patronat honorowy objął nad nią Mer Drohobycza.

O Wojtku Walkiewiczu:

Ukończył Wydział Operatorski na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1994), a wcześniej Policealne Studium Fotograficzne w Warszawie (1986). Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, teledysków i cyklicznych programów telewizyjnych oraz filmów reklamowych i promocyjnych. Trzy lata temu, nie rezygnując z filmu, wrócił do fotografii. Dotychczas miał siedem wystaw indywidualnych, m. in. w Galerii „Obok ZPAF” w Warszawie, w Galerii BWA-ZPAF w Kielcach, w Willi Jarosza w Drohobyczu (Ukraina). W maju 2012 wziął udział w Nocy Muzeów w Warszawie.

Szukał pretekstu jak powrócić do Drohobycza i wypróbować w nim swoją własną metodę fotografowania, która – jak sam mówi – nie bardzo się różni od metody z drugiej połowy XIX wieku, więc czasowo przesuwa się wstecz, jakby w stronę Schulza. Pretekstem tym była wystawa jego fotografii pt. Wielki wybuch, którą przywiózł do Drohobycza w maju 2011 i pokazał w małej przytulnej galerii Studenckiego Teatru Alter. Ta wizyta majowa okazała się skuteczna, budująca osobisty, intymny dialog artysty fotografa z Miastem. Efektem tego dialogu była kolejna wystawa fotografii Wojtka Walkiewicza – tym razem wyłącznie drohobycka.

Była to „Wiosna” właśnie, której premierowy wernisaż odbył się w Drohobyczu 19 listopada 2011, w ramach Międzynarodowego Projektu Druga Jesień – obchodów 69. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza. Wówczas autor wystawy mógł uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu: tego dnia corocznie w miejscu śmierci Brunona Schulza odbywa się Spotkanie Ekumeniczne – w intencji Brunona S. wspólnie modlą się Żydzi, Polacy, Ukraińcy oraz wszyscy, którzy tego dnia docierają do Drohobycza, żeby wspomnieć Schulza.

Wiera Meniok (z folderu)


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP