Witkacego portret w lustrach i jego sekrety
Oddział: , Dodano: 15 marca 2017

We wtorek 25 kwietnia o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na prelekcję Krzysztofa Dubińskiego Witkacego portret w lustrach i jego sekrety.

WITKACEGO PORTRET W LUSTRACH I JEGO SEKRETY

Słynny, pięciokrotny portret Stanisława Ignacego Witkiewicza w lustrach wykonany w Rosji to niemal znak firmowy wojennego fragmentu jego biografii. Od lata intryguje witkacologów, przyciąga uwagę miłośników jego twórczości. Data i miejsce powstania portretu pozostawało dotychczas nieznane zatem w publikacjach ostrożnie datowano fotografię w przedziale czasowym 1914-1918.

„Rozumienie „Portretu wielokrotnego” byłoby pełniejsze, gdybyśmy znali dokładną datę jego powstania. Chodzi o to, czy portret przedstawia artystę przed, czy po dramatycznych doświadczeniach frontowych, które wstrząsnęły jego psychiką” – uważa nie bez racji znawca witkacowskich fotografii Stefan Okołowicz.

Czy tę dokładną datę można ustalić? Pisarz Krzysztof Dubiński, autor książki „Wojna Witkacego czyli kumboł w galifetach” i redaktor półrocznika „Witkacy!” nie tylko ustala datę powstania fotografii z tygodniową precyzją, ale odczytuje z lustrzanych odbić Witkacego wiele więcej.

Wykład ilustrowany multimedialnie.

Wstęp wolny. Al. Niepodległości 210 m. 10 w Warszawie.

Fotografia pochodzi z kolekcji Stefana Okołowicza.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP