Piknik literacki dla dzieci | Spotkanie pierwsze
Oddział: , Dodano: 3 czerwca 2021

Zapraszamy na Piknik literacki dla dzieci. W tym roku patronem naszych spotkań będzie Stanisław Lem!

Spotykamy się w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie.

W tym roku Piknik Literacki odbędzie się w trzy czerwcowe niedziele (13, 20, 27 czerwca 2021)

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy! Adres: warsztatyrodzinne@muzeumliteratury.pl

W temacie maila prosimy podać nazwę warsztatu ( TĘCZA, RUCH, PTAKI, MIKROKOSMOS, ODA, GALAKTYKA, MUSK lub WYOBRAŹNIA ), na każdy warsztat należy się zapisywać osobno.

Na jeden warsztat zapisujemy max. 8 dzieci. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Jednocześnie na terenie ogrodu może przebywać max. 24 dzieci (niektóre warsztaty odbywają się równolegle). Jednemu dziecku może towarzyszyć max. 2 opiekunów.

Zapisanie się na warsztat jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu bezpieczeństwa. Prosimy zapoznać się z regulaminem: https://bit.ly/3fHV3Kb

Piknik literacki dla dzieci | Spotkanie pierwsze, 13 czerwca 2021

PROGRAM:

12.00-13.30 Autoportret wewnętrzny. O synestezji i tęczowej percepcji – warsztaty plastyczne, Ola Cieślak, wiek: międzypokoleniowo.

Co się we mnie czai, a co we mnie mruczy? Na pewno wielokrotnie doświadczaliście usypiania muzyką, kiedy dźwięki sprawiały, że w Waszym ciele rozgaszczało się uczucie miękkości. Albo nie czuliście się bezpiecznie w pomieszczeniach pomalowanych na niebiesko, a matematyki uczyliście się, podkreślając liczby różnymi kolorami. Tak właśnie doświadczamy synestezji na co dzień, kiedy używając jednego zmysłu, dostajemy odpowiedź z innego.

W piknikowym ogrodzie podejmiemy próbę wyjścia poza indywidualne doświadczanie synestezji. Zaangażujemy zmysły i ciała, by sprawdzić, w jak różnorodny sposób ludzie odbierają świat, bo wrażliwość każdego z nas jest niepowtarzalna. Można się czuć różowo albo zielono, a w każdej kulturze te kolory symbolizują coś zupełnie innego.

ZAPISY: TĘCZA
————————————————

12.00-13.30 „Teraz my!” – słowa w ruchu, performance Jakuba Snochowskiego, wiek 8+

 „Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka” – słowa Stanisława Lema z bajki „Król Globares i mędrcy” z cyklu „Bajki robotów” staną się dla nas zachętą do twórczego procesu grupowego, w którym spróbujemy sprawdzić, w jaki sposób każdy z nas jest twórcą i skąd czerpiemy inspiracje.

Wyruszymy tropem wyznaczonym przez poetę Stanisława Barańczaka, który twierdził, że  Lemowskie neologizmy stanowią model całego świata jego twórczości. Najpierw oswoimy słowa łączące zaawansowaną technologię i archaizmy typowe dla językowego imaginarium Lema. Kiedy takie słowa jak Hydrops, Diody, Triody i Heptody uruchomią naszą inwencję językową i wejdziemy w świat baśniowej konwencji oraz technologicznego science fiction, zamienimy się w czarodziejów techniki, by zbadać relacje pomiędzy nauką a sztuką.

ZAPISY: RUCH
————————————————-

12.00-13.30 Nasi sąsiedzi. Ptaki w mieście – warsztaty przyrodnicze, Joanna Ruszczyk, Małgorzata Gurowska, wiek 6+

W naszym magicznym piknikowym ogrodzie umieścimy budkę lęgową dla ptaków, zapraszając je do całorocznego współdzielenia ogrodu. Ale zanim zasiedlą ją nowi, realni mieszkańcy (pewnie dopiero za rok), powstaną ptaki-symbole.

Będziemy wycinać i kolorować przeróżne gatunki, m.in. wróble, sikorki, mazurki, gołębie, a następnie poszukamy dla nich w ogrodzie miejsca do mieszkania i żerowania. Poznamy ich zwyczaje, potrzeby i zachowania. Dowiemy się wszystkiego o odpowiedzialnym karmieniu ptaków – jakie budki lęgowe wybierać i w jaki sposób je zawieszać, by były dla ptaków bezpieczne. Pamiętając, że pierwotnie miasto nie jest naturalnym środowiskiem dla ptasich rodzin, ale dużo gatunków przystosowało się do życia w miejskiej dżungli, przyjrzymy się, co ptakom w mieście najbardziej zagraża i jak im pomagać w sytuacjach kryzysowych.

ZAPISY: PTAKI
————————————————

13.30-15.00 Mikrokosmos. O przeskalowaniu przestrzeni i zmianie perspektywy – warsztaty architektoniczne, Marta Kopyt, wiek 4+

Kosmos zmienia hierarchię naszego postrzegania świata. Dzięki tej perspektywie możemy wyjść z roli gatunku dominującego, który podporządkował sobie wszystkie przejawy Życia na Ziemi. A przecież  wszystko na Ziemi powstało w efekcie Wielkiego Wybuchu i stworzone jest z tych samych pierwiastków, cząstek i atomów – z natury jesteśmy równi wobec wszelkich przejawów Życia.

Na mikrokosmicznych warsztatach sprawdzimy, jakie emocje i uczucia wywołuje w nas bycie w skali mikro, kiedy mamy odwagę wyobrazić sobie nas i miasta, gdzie żyjemy jako społeczności mrowiska czy ula.

By doświadczyć skali mikro zaprojektujemy mikrodomki  i domki-nocowanki dla mikrobohatera stworzonego z modeliny.

ZAPISY: MIKROKOSMOS
————————————————

13.30-15.00 Oda do kosmosu – warsztaty muzyczne, Mateusz Pogorzelski, wiek 5+

Kiedy myślimy kosmos widzimy ciemność i słyszymy ciszę. A gdyby spróbować wyłonić z tej międzyplanetarnej próżni dźwięki, jakie towarzyszą poszerzaniu się czarnej dziury czy wybuchającej supernowej. Jak mogą brzmieć fale wiatru słonecznego uderzające w sfery planet czy szumy powstające w pierścieniach Saturna?

Kiedy pewien nauczyciel stworzył robota i nazwał go Cyfranio, chciał go nauczyć chemii i filozofii. My podejmiemy się robotycznej edukacji muzycznej: „[…] a już orkiestra wchodzi, kwiczy, pstryczy, szuści, gwazdra i widzę, olaboga, puzonista puzonowi pomaga wargami bububu, a zgrzypacze buzie w ciup i tititi, sami nucą, niemym instrumentom w sukurs spieszą […]” i stworzymy pozaziemski utwór muzyczny, wyrażający miłość, wolność i naszą wizję przyszłości.

ZAPISY: ODA
————————————————-

14.30-16.00 Akwarelowa galaktyka – warsztaty plastyczne, Iwona Kalenik, wiek 6+

Któż z nas nie zachwycał się nieziemskim pięknem i kształtami planetarnych mgławic i planet. Astronomie wiedzą już, w jaki sposób mgławice planetarne uzyskują swoje olśniewające kolory i hipnotyczne kształty – dysków, spirali, stożków a nawet motyla. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, zbadali czternaście gwiazd będących w fazie czerwonego olbrzyma. Zebrali bardzo dokładne dane m.in. z radioteleskopu znajdującego się w chilijskich Andach, które ujawniły, że te nieprawdopodobne kształty zawdzięczają m.in. wiatrom gwiazdowym, czyli szybko poruszającym się przepływom gazu i pyłu oraz cząstkom protonu.

Podczas galaktycznych warsztatów plastycznych będziemy poszukiwać narzędzi i środków wyrazu aby oddać te niesamowite procesy kosmiczne. A może wręcz odkryć nową artystyczną galaktykę i uzyskać kosmiczne efekty malarskie?

ZAPISY: GALAKTYKA
————————————————-

14.30-16.00 Być jak Elon Musk – warsztaty terraformatowania planet, Małgorzata Kędzierzawska, wiek 4+

Kosmos od wieków zajmował filozofów i pisarzy. W XX wieku stał się emanacją marzenia ludzkości o nieograniczonych możliwościach homo sapiens; kosmiczna ekspansja była również próbą sił w spolaryzowanym świecie.

Kolejne stulecie przynosi już zupełnie inne wyzwania. Wyczerpujące się zasoby Ziemi i jednocześnie niekończąca się eksploatacja naszej błękitnej planety sprawia, że w przestrzeniach kosmosu zaczynamy szukać przyjaznego dla Życia miejsca.

Obecnie kosmologów, astronomów i fizyków najbardziej zajmuje terraformatowanie Marsa – badają przeróżne możliwości choćby częściowego stworzenia warunków sprzyjających życiu na Czerwonej Planecie.

My wyruszymy na planetę o tajemniczym symbolu WISE 1049-5319 oddaloną od Ziemi o ponad cztery lata świetlne. Naszym celem będzie wspólne stworzenie bazy kosmicznej w gwiazdozbiorze Alfa Centauri. Na tę międzyplanetarną misję zapraszamy wszystkich śmiałków, marzycieli i konstruktorów, byśmy wspólnie podjęli wyzwanie, z którym być może będzie Wam dane zmierzyć się w dorosłym życiu. Sondy krążące wokół Alfa Centauri zarejestrowały już przeróżne formy życia na tym czerwonym karle: gryzmaki, murkwie i kambuzele. Według wszystkich doniesień przyjdzie nam się tam zmierzyć z niebezpiecznym kosmicznym piratem Gębonem.

ZAPISY: MUSK
————————————————

15.00-16.00 SPOTKANIE Z WYOBRAŹNIĄ, ZOFIA STANECKA, wiek: 4

Zofia Stanecka – pisarka, która „może stawać się, kim chce, nie przestając być sobą”. Autorka uwielbianej przez dzieci i rodziców serii o Basi, ale również książek z serii „Czytam sobie” oraz wielu, wielu opowiadań, baśni i powieści. Jej książka „Świat według dziadka” była nominowana do nagrody Książka Roku polskiej sekcji IBBY. I właśnie wokół tej książki Zofia Stanecka poprowadzi Spotkanie z wyobraźnią.

W piknikowym ogrodzie porozmawiamy trochę o pracy pisarki, czyli… pisaniu książek, ale nie tylko! Dowiemy się też, kto jeszcze pracuje nad tym, aby nasze ulubione książki były takie mądre i ładne. Podyskutujemy o tym co robić z tatą, a co z dziadkiem. Zastanowimy się czy bałagan jest potrzebny, no i co o tym wszystkim myślą… niewidzialne koty.

ZAPISY: WYOBRAŹNIA


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP