Obchody jubileuszu pięciolecia Espace Museal Gombrowicz w Vence we Francji

fragment ekspozycji muzealnej. drzwi i portret Witolda Gombrowicza na drzwiach

Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza, koncert Kapeli ze Wsi Warszawa i wystawa plakatów – to wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów jubileuszu pięciolecia Espace Museal Gombrowicz w Vence we Francji. Wydarzenia organizuje 28 i 29 października Muzeum Witolda Gombrowicza, które jest opiekunem francuskiej placówki. W otwarciu poszerzonej ekspozycji w Vence wezmą udział między innymi Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, przedstawiciele rządu RP, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów Vence, regionu Nicei oraz Województwa Mazowieckiego.

25 października 1964 roku Witold Gombrowicz i Rita Labrosse, późniejsza żona pisarza,  wprowadzili się do mieszkania na drugim piętrze willi Alexandrine w miejscowości Vence na południu Francji. W „Dzienniku”, w 1965 roku, Gombrowicz zanotował: „Rok z górą mija odkąd osiedliłem się w Vence, o dwadzieścia kilometrów od Nicei, na zboczu Alpes Maritimes – miejscowość szykowna, nie brak rezydencji wykwintnie ukrytych w kępach palmowych, za murami z róż, w gęstwinie mimoz”. W Vence pisarz mieszkał i pracował do końca życia. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.

Dzięki staraniom między innymi wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz oraz Evelyne Temmam, ówczesnej radnej i wiceburmistrzyni miasta, w 2017 roku w dawnym mieszkaniu pisarza otwarta została ekspozycja poświęcona autorowi „Kosmosu”. Pomieszczenia udostępnił samorząd Vence. Wcześniej na koszt polskiego Ministerstwa Kultury przeprowadzone zostały prace konserwatorskie w całym budynku.

W tym roku mija pięć lat istnienia Espace Museal Gombrowicz. Co roku placówkę, której opiekunem i współprowadzącym jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. Espace Gombrowicz stała się dobrą ambasadorką polskiej kultury, w szczególności literatury i coraz mocniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Francji. Cyklicznie organizowane są tam spotkania z polskimi pisarzami i poetami, czasowe wystawy, panele eksperckie, np. translatorskie, a także koncerty i kameralne wydarzenia teatralne.

Teraz ekspozycja Espace Gombrowicz została poszerzona i rozbudowana. 28 i 29 października odbędzie się otwarcie jej nowych części. W wydarzeniu weźmie udział miedzy innymi Rita Gombrowicz, a także przedstawiciele rządu RP, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów Vence, regionu Nicei oraz samorządu Województwa Mazowieckiego. Oprócz oglądania nowej wystawy, organizatorzy wydarzeń zaplanowali aktorskie czytanie korespondencji Witolda Gombrowicza z wielkim francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza, spacer po mieście śladami Gombrowicza, ekspozycję plakatów „Gombrowicz półwieczny” (w przestrzeni miejskiej), turniej szachowy oraz koncert Kapeli ze Wsi Warszawa. Organizacja jubileuszu Espace Gombrowicz  w takim wymiarze jest możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Do udziału w spotkaniach i koncertach zapraszamy zarówno mieszkańców Vence i okolicznych miejscowości, jak i wszystkich, których drogi w tym czasie przebiegają przez francuskie Lazurowe Wybrzeże.

Szczegółowy program:

Gombrowicz – obecności w Vence

V rocznica działalności i inauguracja nowej części ekspozycji

Espace Gombrowicz w Vence

28 października /piątek/

•          Gombrowicz/Dubuffet – Andrzej Seweryn i Jerzy Radziwiłowicz: aktorskie czytanie korespondencji Gombrowicza i Dubuffeta /

godz. 20.30 – sala Cadrans Solaires / 11 rte de Saint-Paul, Vence

29 października /sobota/:

•          Otwarcie nowej części ekspozycji i zwiedzanie Espace Gombrowicz w Villi Alexandrine / godz. 11.00 – place du Grand Jardin, Vence

•          Spacer po mieście śladami Witolda Gombrowicza i oglądanie ekspozycji plakatów „Gombrowicz półwieczny”/ 12.00 przed Villą Alexandrine, 36, place du Grand Jardin, Vence

•          Turniej szachowy /godz. 14-19.00, sala europejska, Villa Alexandrine, 36, place du Grand Jardin, Vence

•          koncert Kapeli ze Wsi Warszawa /godz. 20.30 – sala Cadrans Solaires, Vence, 11 rte de Saint-Paul, Vence

Do stycznia 2023 r.

•          „Gombrowicz półwieczny” – wystawa plakatów na murach miejskich. Prace wyróżnione w międzynarodowym konkursie zorganizowanym w 2019 r. przez Muzeum Witolda Gombrowicza i Muzeum Plakatu, Vence

Informacje: gombrowicz@espacegombrowicz.fr

www.espacegombrowicz.fr www.vence.fr

Organizatorzy:

Ville de Vence

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Muzeum Witolda Gombrowicza

Espace Gombrowicz w Vence

Régie Culturelle de Vence

Partner strategiczny wydarzenia:

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partnerzy:

Institut Européen-Espace Muséal-Villa Alexandrine

Fundacja Instytut Gombrowiczowski

Espace Gombrowicz w Vence powstało i działa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Miasta Vence.