Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Dwaj panowie N – Nienacki i Niziurski. Pojedynek gigantów

Dwaj panowie N – Nienacki i Niziurski. Pojedynek gigantów

U progu nowego roku szkolnego zapraszamy serdecznie do podróży w przeszłość, w czasy młodości, a zarazem na pojedynek gigantów. Pojedynek literacki. W złotym okresie literatury młodzieżowej okresu PRL najpopularniejszymi autorami, gigantami tej twórczości, byli „dwaj panowie N.”, Edmund Niziurski, autor Księgi urwisów, Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa, czy Klubu Włóczykijów, oraz Zbigniew Nienacki, twórca Uroczyska i cyklu powieści o przygodach Pana Samochodzika.

20 września o g. 18.30 w siedzibie Muzeum Andrzeja Struga Piotr Łopuszański opowie o życiu i dorobku Edmunda Niziurskiego i Zbigniewa Nienackiego, zaprezentuje okładki i ilustracje dawnych wydań, przedstawi ciekawe wiadomości na temat autorów. Na koniec goście zagłosują, który z nich jest bliższy, lepszy, kogo wolą czytać.  Liczy się każdy głos!

 „Dwaj panowie N.” to aluzja do pierwszych liter nazwisk obu pisarzy, a także do filmu sensacyjnego Tadeusza Chmielewskiego z 1961 r., w którym główną rolę zagrał Stanisław Mikulski, późniejszy odtwórca postaci Pana Samochodzika. Partnerowała mu Joanna Jędryka, która kilka lat później zagra Zaliczkę w ekranizacji Wyspy Złoczyńców.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga aleja Niepodległości 210 m. 10

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram