Przejdź do treści

Doktor Paweł Jankowski, przyjaciel Andrzeja Struga – nieznana historia

29 listopada (wtorek) o godz. 18.00  Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na prelekcję Grzegorza Sztala pt. Doktor Paweł Jankowski, przyjaciel Andrzeja Struga – nieznana historia

„Na historię naszego kraju składają się losy poszczególnych jego obywateli, którzy swoją działalnością tworzą podstawę jego istnienia. Odzyskanie Niepodległości – znaczący fakt w naszych dziejach nie byłby możliwy bez zaangażowania tysięcy Polaków, dla których nadrzędnym celem było dobro ojczyzny i jego obywateli. Szczególna rola przypadła ziemiaństwu, jako klasie od wieków odpowiedzialnej za obronę kraju. W wyniku wydarzeń i przemian w XIX wieku część z nich przekształciło się w inteligencję, nadal mając poczucie obowiązku wobec Ojczyzny. Przykładem niech będzie rodzina Pawła i Marii Jankowskich”, lekarzy, społeczników, działaczy politycznych i oświatowych, związanych z Lublinem.

„W ich mieszkaniu przy ul. Namiestnikowskiej 14 (obecnie Narutowicza) było w tajemnicy przechowywane archiwum I Brygady Legionów. Dom doktorostwa był często odwiedzany przez znane osoby. Do kręgu ich przyjaciół i współpracowników należeli m. in. Andrzej Strug (Tadeusz Gałecki), Irena  Kosmowska, Wacław Sieroszewski, Tadeusz Kasprzycki oraz Maria Dąbrowska. Dwukrotnie gościł u nich komendant Józef Piłsudski. Poza znanymi postaciami w domu Jankowskich znajdowali często pomoc i schronienie zwykli legioniści zwłaszcza po kryzysie przysięgowym.”

O historii rodziny, pasjach nie tylko medycznych i społecznych, lecz także artystycznych oraz o mało znanej a wieloletniej przyjaźni z Andrzejem Strugiem opowie w Andrzejkowy wieczór Grzegorz Sztal, dyrektor Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki czasu”, które od lat opiekuje się dużą częścią spuścizny Jankowskich.

Podczas wieczoru pokazane zostaną prace Pawła Jankowskiego – lekarza z powołania i artysty z zamiłowania oraz nieznane zdjęcia i korespondencja m.in. z  Andrzejem Strugiem.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga

aleja Niepodległości 210 m. 10

wstęp wolny

W zapowiedzi wykorzystano fragmenty artykułu Grzegorza Sztala pt. Maria i Paweł Jankowscy. Drogi do niepodległości.

Fot. Paweł Jankowski, autoportret 1915, Prywatne Muzeum Historyczne „Znaki czasu”

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram