Przejdź do treści

Premiera poetycka w Muzeum Literatury

mężczyzna w średnim wieku patrzy na wprost w obiektyw. pozuje na tle koloru czarnego

Zapraszamy na nowy cykl wirtualnych spotkań „Premiera poetycka w Muzeum Literatury”. Będzie on okazją do rozmowy o najciekawszych książkach wydanych w 2021 roku – książkach, które z uwagi na swój konceptualny, eksperymentalny czy postawangardowy charakter dopraszają się uwagi. W Muzeum Literatury chcielibyśmy spotkać się z autorkami i autorami niedługo po wydaniu przez nich nowego tomu, aby zadać pytania o inspiracje, metody twórcze oraz ich własną filozofię pisania.

Pierwszym gościem będzie Kacper Bartczak. Piątek, 1 października 2021, godz. 19:00.

Spotkanie poprowadzi Natalia Malek.

Kacper Bartczak – poeta, tłumacz poezji, eseista, amerykanista. Jego zbiór eseistyczny „Świat nie scalony” (Biuro Literackie, 2009) otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Jego najnowsza książka eseistyczna nosi tytuł „Materia i autokreacja: dociekania w poetyce wielościowej” (słowo/obraz terytoria, 2019). Jest autorem ośmiu zbiorów poezji, z których najnowszy to „Widoki wymazy” (Biuro Literackie, 2021). Jego „Wiersze organiczne” (DL Łódź, 2015) nominowane były do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jako tłumacz przekładał poezję Johna Ashbery, Johna Yau, Petera Gizzi, Rae Armantrout i Charlesa Bernsteina. Wybory wierszy Gizziego, Armantrout oraz Bernsteina ukazały się w jego przekładzie w formie książkowej (zbiór „Pieśni progowe” Petera Gizzi powstał w związku z zaproszeniem poety na Festiwal Miłosza). Dwukrotny stypendysta Fundacji Fulbrighta, stypendysta Fundacji im. Tadeusza Kościuszki. W latach 2016-18 członek kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim.
fot. Grzegorz Wołoszyn

Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Anglistyki UW. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” (2014), „Kord” (2017) i „Karapaks” (2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 za książkę pt. „Karapaks” oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017 za projekt książki pt. „Kord”. Nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój, kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, w 2022 roku pokieruje też projektem Wiersze w mieście. Mieszka w Warszawie.
fot. fot. Kuba Ociepa

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram