„Przystanek Skandynawia” – kolejna edycja „Pikniku literackiego dla dzieci” za nami! [zdjęcia & wideo]
Oddział: , Dodano: 30 maja 2012

W niedzielę 27 maja Muzeum Literatury już po raz trzeci zaprosiło dzieci wraz z rodzicami na Piknik Literacki. Tym razem wybraliśmy się w literacko-artystyczną podróż do Skandynawii.

Razem z dziećmi zwiedzaliśmy tajemnicze krainy pełne skandynawskich trolli, którym bardzo zależy aby ktoś je polubił, pięknie tańczących elfów i mało subtelnych ogrów. Odkrywaliśmy tajemnice alfabetu runicznego, projektowaliśmy mapy z magiczną wyspą na Bałtyku, budowaliśmy domki z Bullerbyn, szyliśmy lalki, projektowaliśmy kapelusze Włóczykija, a jako młodzi wynalazcy mogliśmy choć przez chwilę poczuć się jak laureaci Nagrody Nobla.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy opowieści – nie tylko o trollach – pisarki Anny Onichimowskiej i aktorki Edyty Jungowskiej, która czytała o Pippi Pończoszance.

Później każdy mógł się posilić daniami wyprodukowanymi podczas warsztatu kulinarnego, gdzie dowiedzieliśmy się, że kuchnia skandynawska, to „Nie tylko szwedzki stół”.

Na „Przystanku Skandynawia” nie mogło zabraknąć atrakcji dla miłośników skandynawskich detektywów. „Mali agenci na tropie Skandynawii”, odkrywali tajemnice bohaterów literackich z mrocznej Północy, a biuro detektywistyczne Lassego i Mai, jak zwykle doskonale uporało się z kryminalnymi zagadkami. Podczas gry ulicznej dzieci wcieliły się w postać małego detektywa Kallego Blomkvista, a towarzyszący im rodzice, sadząc po zaangażowaniu, w nieco starszego Michaela Blomkvista i Dziewczynę z tatuażem…

Zakończenie Pikniku uświetnił występ chóru „Pippi Band” z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 105 im. Astrid Lindgren.

O godzinie 18.00 dziedziniec Muzeum opustoszał, wszystko się wyciszyło, a my powróciliśmy do naszego, poważnego dorosłego świata, o którym Pippi Langstrumpf mawiała: „[…] Dorośli nigdy nie mają przyjemności. Mają tylko mnóstwo nudnej roboty, głupie ubrania, odciski i pidatki kominalne”. Dlatego już za rok – kolejny Piknik Literacki dla dzieci w Muzeum Literatury. Zapraszamy!

Dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i wspaniałą zabawę.

Tegoroczny Piknik został objęty honorowym patronatem: Ambasady Danii, Ambasady Norwegii, Ambasady Szwecji oraz Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Nagrody w konkursach i grze ulicznej ufundowali: Ambasada Norwegii, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, wydawnictwa: Zakamarki, Czarna Owieczka, EneDueRabe, Nasza Księgarnia.

Relację fotograficzną przygotowała Anna Kowalska.


Komentarze
 • AF 31 maja 2012

  Zwracam uwagę na tytuł książeczki, rzeźbionej mozolnie przez chłopca z fotografii nr 35: „Siwiat ałt”! Cudowne!

  Podobnie zresztą jak wszystkie zdjęcia. 🙂

 • Dodaj komentarz:

  Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

   
  Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP