„Zbiory opowieści. Miniserial Muzeum Literatury” – odc. 1 „Pan Tadeusz” z pieskami
Oddział: , Dodano: 11 lutego 2021

Muzeum to nie tylko wystawy, wernisaże, pokazy. Prawdziwe tajemnice kryją się w magazynach. Książki, rękopisy, fotografie, dzieła sztuki, zabytkowe meble, ale i rzeczy codziennego użytku – milczący świadkowie zwyczajnych i dramatycznych wydarzeń, strażnicy pamięci o kolejnych właścicielach i czasach, które minęły. Nasze najcenniejsze zbiory opowieści.  To właśnie im Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza poświęciło nową serię filmów. Każdy odcinek cyklu opowie o jednym z przedmiotów przechowywanych w magazynach poszczególnych działów.

Odcinek pierwszy: „Pan Tadeusz” z pieskami

Na trzecim piętrze zabytkowej kamienicy z widokiem na Rynek Starego Miasta mieści się jedna z najpiękniejszych warszawskich czytelni oraz biblioteka Muzeum Literatury – miejsce przechowywania księgozbiorów pisarzy, egzemplarzy z dedykacjami autorskimi i marginaliami, rzadkich wydań i pierwodruków oraz cenne egzemplarze książek zabytkowych. Biblioteka Muzeum Literatury, ze względu na swojego patrona, gromadzi wiele cennych wydań „Pana Tadeusza” – jeden z nich stał się bohaterem premierowego odcinka serii. Ten niezwykły egzemplarz trafił do zbiorów wraz księgozbiorem Juliana Tuwima. O wyjątkowości wydania stanowi jego okładka: na świecie istnieją prawdopodobnie tylko trzy takie egzemplarze. Skąd pochodzi jego nazwa oraz dlaczego książka jest tak niezwykle rzadka? O „Panu Tadeuszu” z pieskami opowie kustosz Martyna Replin-Bala.

PREMIERA: CZWARTEK (11 LUTEGO) GODZ. 21:00!

Więcej o zbiorach Muzeum Literatury – czytaj


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP