„Zapis własny” – warsztaty z kaligrafii. Do czego służą nam ręce?
Oddział: , Dodano: 31 grudnia 2011

Zapraszamy serdecznie na warsztaty z kaligrafii, które poprowadzi Lech Żurkowski. Spotkanie rozpoczniemy od krótkiego wykładu, dotyczącego pracy manualnej. Wykład ma za zadanie zasygnalizować istotne zagadnienia związane z… wagą posiadania rąk. Czy zastanawialiście się Państwo, do czego służą nam ręce?

Omówimy relację między poznaniem i działaniem (relacja: ręka – oko – mózg). Porozmawiamy o technologii i jej wpływie na uprzedmiotowienie jednostki. Postaramy się ukazać rękodzieło (techniki handmade) jako aktywną działalność, która pozostaje w kontrze do technizacji i automatyzacji życia. Co wpływa na twórczość i ją konstytuuje? Porozmawiamy o magii umiejętności, wysiłku i intencji „sprawcy”.

Wykład będzie ilustrowany slajdami. W drugiej części spotkania odbędą się warsztaty.

Na warsztatach będziemy, wykonując proste zadania kaligraficzne, doświadczać procesu twórczego, co pozwoli nam samodzielnie wyciągnąć wnioski i włączyć się w dyskusję „praktyków”. Zaprezentujemy także galerię prac kaligraficznych i szkiców, wykonane pędzlem na papierze ryżowym.

„Zapis własny” – warsztaty z kaligrafii
Prowadzenie: Lech Żurkowski

11 stycznia (środa) godz. 18.00
Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Wstęp wolny!

Wybierasz się? Wydarzenie na Facebooku – dołącz

Lech Żurkowski – artysta plastyk, malarz. Absolwent ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja, dyplom u prof. Jana Tarasina. W latach 1991 – 1994 studiował kaligrafię japońską u Sensei Manabu Teramoto. Od 1995 maluje wykorzystując technikę sumi-e. Od wielu lat uczy młodzież i dorosłych malarstwa, rysunku, kompozycji, przygotowując do egzaminów, ale przede wszystkim koncentrując się na postrzeganiu świata, zatrzymaniu się na wybranym elemencie i oddaniu jego istoty w formie plastycznej. W 2005 założył w swojej pracowni w Warszawie Studio Ścieżka, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla młodzieży i dorosłych, wykłady z historii sztuki, wystawy. Latem i zimą organizuje także plenery malarskie.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP