Zakup rękopisów i książek z kolekcji Juliusza Żuławskiego
Oddział: , Dodano: 23 października 2015

Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanej w ramach naboru II/2015 w programie Kolekcje.– priorytet 4 – Kolekcje Muzealne oraz dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Muzeum Literatury zakupiło kolejną część kolekcji Juliusza Żuławskiego, na którą składa się archiwum rękopiśmienne pisarza (poezje, proza, sztuki, szkice, tłumaczenia, projekt czasopisma „Europa”, korespondencja i dokumenty z lat 1923­1992) oraz książki odziedziczone po ojcu Jerzym Żuławskim, wydane w latach 1832–1933. To kolejna część tej wyjątkowej kolekcji, dająca obraz paropokoleniowej sagi rodzinnej, gdzie każda z postaci jest ważna i znacząca. Juliusz Żuławski – tak jak i jego ojciec – był człowiekiem polskiej kultury, a kolekcja odzwierciedla jego dwie największe pasje: literaturę i góry.

Nowo nabyte obiekty będzie można zobaczyć na wystawie: „Wiatrem rozrzucone… Wokół Juliusza Żuławskiego”, prezentowanej w siedzibie głównej Muzeum od 12 listopada do 20 grudnia 2015 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

organizatorzy_logo


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP