„Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy” – druga część wykładu
Oddział: , Dodano: 15 września 2017

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na spotkanie z Profesorem Tadeuszem Cegielskim pt. Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy, część 2, we wtorek 24 października o godz. 18.30.

„Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy, czyli o obecności Włochów w stolicy Polski”– kontynuacja czerwcowego spotkania.

W Polsce pojawili się już za panowania Władysława Łokietka, kiedy ulokowali się pod Wawelem ze swymi warsztatami złotniczymi. Sztukę architektury według rzymskich wzorów upowszechniali u nas od XVI wieku komaskowie, a więc kamieniarze znad jeziora Como, zaś elegancji i dworskiej ogłady uczyły włoskie księżniczki. W Warszawie zaczęli odgrywać wielkie role w XVII wieku, wraz z nuncjuszami papieskimi, artystami operowymi i architektami – i sprawiali, że skromna stolica Mazowsza wyrastała na europejską stolicę. I tak już wiernie nam towarzyszyli: w sztukach plastycznych, muzyce, teatrze, sztuce kulinarnej, szczególnie cukierniczej; wreszcie w sztuce miłości. A w XIX wieku wspomogli nas militarnie podczas powstania styczniowego, by od początku XX stulecia sekundować odbudowie polskiej państwowości. Byli z nami – i są – na dobre i złe.

Tadeusz Cegielski

Wykład ilustrowany multimedialnie

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga,
al. Niepodległości 210 m. 10
Warszawa

Ilustracja: „Widok Warszawy od strony Pragi”, Canaletto (1770)


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP