„Władysław Broniewski – poeta, tłumacz, żołnierz”. Audycja Polskiego Radia 24
Oddział: , Dodano: 3 kwietnia 2018

Polskie Radio 24 wyemitowało 18 marca br. audycję z cyklu „Wszystko jest historią” pt. „Władysław Broniewski – poeta, tłumacz, żołnierz”.
W audycji udział wzięła Eliza Czapska – kierownik Muzeum Władysława Broniewskiego. Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.


Władysław Broniewski wyrósł w domu o tradycjach niepodległościowych. Bracia jego babci zginęli w powstaniu styczniowym i ich kult był cały czas obecny w jego domu. Literatura romantyczna – Słowacki, Mickiewicz, to lektury, które towarzyszyły mu od dziecka. W jego pierwszych wierszach widzimy, że doświadczenia wojenne były dla niego ogromną traumą. Wtedy też w wojsku zaczął sięgać po alkohol, który był sposobem na radzenie sobie z tą traumą.
– mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Eliza Czapska, dyrektorka Muzeum Władysława Broniewskiego.

Jak podkreślała Eliza Czapska, Władysław Broniewski był niezwykle pracowity. – Kiedy czytamy opinie wojskowych o Broniewskim, to możemy się dowiedzieć, że to człowiek, który szybko podejmował decyzje. Był człowiekiem wielkiego temperamentu i było to też widoczne na polu walki. Miał wielkie poważanie u swoich podwładnych. Umiał poprowadzić swoich żołnierzy i scalić ich jako drużynę. Po wojnie polsko-bolszewickiej wybrał niełatwą drogę literata i socjalisty. Oprócz pisania wierszy, tworzył liczne przekłady literatury europejskiej – m.in. Dostojewskiego, Brechta, Rimbauda. Był tytanem pracy, gdy spojrzymy na jego dorobek twórczy, to widzimy, że nie mógł tylko sięgać po kieliszek – mówiła dyrektorka muzeum.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 niepodległość wiązała się u Broniewskiego ze sprawą socjalną, społeczną. – Broniewski mógł wybrać tę łatwą drogę jaką wybierali piłsudczycy, którzy byli urzędnikami w administracji państwowej. Nigdy nie wstąpił do partii – jego lewicowość, jak mówili jego przyjaciele, to był czysty zew serca. Był bystrym obserwatorem rzeczywistości międzywojennej, w której zamiast szklanych domów, były ogromne nierówności społeczne. Chciał słowem walczyć o lepszy byt prostego człowieka – powiedziała Czapska.

Zapis rozmowy pod linkiem: Władysław Broniewski – poeta, tłumacz, żołnierz


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP