„Wieszcz w podróży. Juliusz Słowacki nad Nilem”.
Oddział: , Dodano: 21 kwietnia 2018

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza we wtorek 22 maja o godz. 18.30 na spotkanie z prof. Adamem Łukaszewiczem pt. „Wieszcz w podróży. Juliusz Słowacki nad Nilem”.

Orient był wielką fascynacją i inspiracją romantyków, również Słowackiego. Poeta podróż na Wschód odbył w latach 1836 – 1837. Wyprawa  wielokrotnie budziła zainteresowanie badaczy nie tylko literatury i biografii Słowackiego, także innych dziedzin nauki oraz artystów.

Profesor Adam Łukaszewicz proponuje nam spojrzenie na podróż Wieszcza „okiem egiptologa”.

Świadectwem przeżyć i przemian duchowych poety, które dokonały się w czasie podróży są wspaniałe utwory poety – m.in. wiersz Rozmowa z Piramidami. Oto jej fragment:

 […]

 Piramidy, czy wy macie        
Takie trumny zbawicielki,
Aby naród cały, wielki,
Tak na krzyżu, w majestacie
Wnieść, położyć, uśpić cały
I przechować — na dzień chwały?        
— Złóż tu naród, nieś balsamy,
 Mamy takie trumny, mamy. […]

Historia nie oszczędziła spuścizny Słowackiego, duża jej część spłonęła lub zaginęła podczas II wojny światowej. Materiałem źródłowym są zarówno utwory Słowackiego, listy oraz  tzw. raptularz (szkicownik, album) podróży z rysunkami i  notatkami poety,  przechowywany w  „Ossolineum”.  Do niedawna tylko ten był znany, drugi od 1945 roku uchodził za zaginiony. Nieoczekiwanie odnaleziony został w 2010 r. przez profesora Henryka Głębockiego w Rosyjskiej Bibliotece Państwowej w Moskwie.  Profesor Adam Łukaszewicz jest członkiem zespołu pracującego nad odnalezionym raptularzem. Projektem – realizowanym przez Uniwersytet Warszawski oraz finansowanym przez NCN – kieruje profesor Maria Kalinowska.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki tych badań, a tymczasem serdecznie zapraszamy do podróży z Wieszczem!

Wykład z prezentacją multimedialną.

Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10
Warszawa

Wstęp wolny

Ilustracja: „Juliusz Słowacki na piramidach”, Maciej Gaszyński, ok. 1845 ze zbiorów Muzeum Literatury


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP