Wieczór pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Oddział: , Dodano: 3 lutego 2018

Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dr hab. Jarosław Klejnocki zaprasza na wieczór pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji publikacji nieznanego utworu Poety „Cudowne przygody pana Pinzla rudego” w serii Biblioteka Muzeum Literatury.

8 marca 2018 r. o godzinie 18.00
w siedzibie Muzeum Literatury
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie

W programie: pokaz rękopisów i plac plastycznych Poety. Utwory K.K. Baczyńskiego w interpretacji Marcina Kwaśnego. Słowo o Poecie wygłosi prof. Tomasz Wójcik.

Lektura wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest niezwykłym przeżyciem czytelniczym. Zaskakuje skala ekspresji młodego artysty. Skłonność do refleksji moralnej nie tłumi intensywności poetyckich wizji; obrazy apokaliptyczne sąsiadują z wierszami miłosnymi, w których zmysłowość i namiętność wypowiedziane zostały tonem ściszonym, za pomocą słów delikatnych i ulotnych.

Czasami zapominamy, że obok Baczyńskiego wizjonera, Baczyńskiego apokaliptyka był również Baczyński humorysta. Zmysł komizmu poety znalazł wyraz w jego prozie. Miłośnicy twórczości autora Śpiewu z pożogi nie przeoczyli szkolnej groteski drukowanej pod tytułem Gimnazjum imienia Boobalka. Dziś dzięki odkryciu pani kustosz Małgorzaty Wichowskiej bogatsi jesteśmy o kolejną humoreskę Baczyńskiego. Okazało się bowiem, że znajdujący się w archiwum poety Jerzego Kamila Weintrauba się manuskrypt zatytułowany Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna), mylnie przez lata Weintraubowi przypisywany, należy do Baczyńskiego. Cudowne przygody zostały właśnie wydane jako drugi tom Biblioteki Muzeum Literatury. Oprócz facsimile rękopisu tomik zawiera wspaniały zestaw fotografii i reprodukcji prac plastycznych poety ze zbiorów Muzeum Literatury.

A.St. Kowalczyk


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP