Wernisaż wystawy „A tak śpiewa dudka miła…”
Oddział: , Dodano: 3 sierpnia 2017

22 września (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie na wernisaż wystawy A tak śpiewa dudka miła…, która potrwa do 23 października 2017 r.

Wystawa jest współorganizowana przez Państwowe Literacko-Pamiątkowe Muzeum Jakuba Kołasa w Mińsku, Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi, Ambasadę Republiki Białorusi w Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Oddział ML Muzeum Władysława Broniewskiego.

Wielki wieszcz narodu białoruskiego Jakub Kołas (Konstanty Mickiewicz, 1882-1956) na zawsze wszedł do historii narodowego piśmiennictwa, do historii ojczystej kultury.

Szczególnie bliska była mu polska kultura. Stołpce i okolice, leżące w granicach Rzeczypospolitej do 1939 r., były jego małą ojczyzną. Dzięki zachętom rodziców od najmłodszych lat Jakub Kołas poznawał utwory różnych pisarzy, ale szczególną czcią otaczał Adama Mickiewicza. W rodzinnym domu przyszłego pisarza na jednej ze ścian wisiała niewielka podobizna polskiego poety.

Jakub Kołas pisał: „Adam Mickiewicz jest jednym z genialnych słowiańskich poetów. Dzięki wielkości talentu sprawiedliwie zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród poetów-geniuszy”. Krewni Jakuba Kołasa, jak i on sam, wysoko cenili i lubili twórczość Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, zwłaszcza jego nowelę Janko Muzykant; silne wrażenie wywarły na nich utwory Władysława Syrokomli.

Jakub Kołas z głębokim szacunkiem odnosił się do polskiej kultury, wyznaczając żywotne duchowne związki narodów-braci, sąsiadów, którym nic nie przeszkadza owocnie rozwijać i wzbogacać się. Twórcze kontakty połączyły go z Władysławem Broniewskim – znanym przedstawicielem polskiej literatury.

Dzięki Stanisławowi Furmanikowi i Zofii Rusińskiej jeszcze w latach 50. XX w. polski czytelnik mógł zapoznać się z powieściami: W poleskiej głuszy i Grzęzawisko, z poezjami w zbiorze A tak śpiewa dudka miła w tłumaczeniu Tadeusza i Doroty Chróścielewskich oraz Bożeny Klog-Gogolewskej.

Olbrzymi, wrodzony talent, zapał do pracy i niestrudzone pragnienie literackiego samodoskonalenia uczyniły z Jakuba Kołasa bohatera artystycznego słowa, postawiły go w pierwszym szeregu najważniejszych działaczy słowiańskiej kultury. Wolą losu wybrał dla siebie rolę misjonarza, wieszcza i przez całe swoje życie niósł ludziom „ogień duszy i serca” – hojny dar swojego talentu.

/Państwowe Literacko-Pamiątkowe Muzeum Jakuba Kołasa w Mińsku/


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP