Wernisaż wystawy „Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…”
Oddział: , Dodano: 22 września 2015

Zuzanna Ginczanka. Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…
Wystawa przygotowana we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Próba przedstawienia postaci polskiej poetki żydowskiego pochodzenia – Zuzanny Ginczanki – (1917-1944) jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zapraszamy na wernisaż wystawy 29 października (czwartek) o godz. 18:00 do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

• Wybierasz się na wernisaż? Wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych

Poetka – czarująca magią słowa, mistrzyni satyry i ciętej riposty. Publikująca odważne liryki na pierwszych stronach „Wiadomości Literackich”, złośliwe satyry na łamach „Szpilek”, smakująca słowa w jedynym wydanym tomiku O Centaurach.

Kobieta – piękna, młoda, odważna. Gwiazda przedwojennej Warszawy, bywalczyni przy kawiarnianym stoliku Gombrowicza, ulubienica Tuwima, popijająca kawę w Małej Ziemiańskiej, tańcząca w Adrii i w Oazie, kochająca życie towarzyskie.

Żydówka – uciekająca z jedną walizką, tułająca się od miasta do miasta, od domu do domu, od drzwi do drzwi, w wielkim kapeluszu skrywającym „tę piękna twarz, która ją wydała”. Zastraszona. Przerażona. Aresztowana. Poniżona. Rozstrzelana. Na zawsze piękna, dwudziestosiedmioletnia, uśmiechnięta. Pozostała legendą.

Niezwykłą postać i twórczość Zuzanny Ginczanki prezentujemy przy pomocy archiwaliów z kolekcji Muzeum Literatury – rękopisów i fotografii z prywatnych albumów Ginczanki, jak również poprzez dzieła sztuki współczesnej, które w metaforyczny sposób będą odnosić się zarówno do jej życia, jak i poezji. Wystawa jest próbą wydobycia śladów jej myśli i sztuki i zestawienia ich z dziełami artystów współczesnych. Swoje prace zaprezentują m.in.: Hubert Czerepok, Alex Czetwertyński, Marta Deskur, Aneta Grzeszykowska, Maja Gordon, Dominik Jałowiński, Angelika Markul, Maldoror, Magdalena Moskwa, Krystyna Piotrowska, Slavs and Tatars, i in. Dzieła pokazane na wystawie będą próbą spotkania z Ginczanką, opowiedzą o jej niezwykłej twórczości, wyobraźni, wspomnieniach, kobiecości i tragicznej biografii.

Narracja wystawy poruszy tematy takie jak: doświadczenie inności, obcości; piętno piękna, cielesności, kobiecości; wołanie o podmiotową pozycję kobiety; afirmacja i utopia seksualnego wyzwolenia.

Do katalogu wystawy teksty przygotowali, m.in.: Agata Araszkiewicz, Izolda Kiec, Jarosław Mikołajewski, Marek Bieńczyk, Maria Janion, Magdalena Środa, Irena Grudzińska-Gross, i in.

gin_logoWWWczb


Komentarze
 • razem 29 października 2015

  Trudno sie nie zgodzic z poetka i dodalbym,ze najwspanialszym smakiem prawdziwego zycia jest miloosc.
  Zdrowie jest rowniez wazne, lecz trudno mi sie zgodzic, jak niektorzy mowia „tylko zdrowie”. Odpowiadam im wowczas zartobliwie, ze ci na „Titanicu”, prawie wszyscy byli zdrowi.

 • Dodaj komentarz:

  Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

   
  Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP