Wernisaż wystawy „Kolaże Wisławy Szymborskiej”
Oddział: , Dodano: 4 listopada 2017

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Kolaże Wisławy Szymborskiej. Ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza”

Wernisaż odbędzie się 8 grudnia 2017 r. o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Literatury,
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wisława Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom na różne okazje. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

Wyklejanki tworzone przez Wisławę Szymborską stanowią swego rodzaju przypisy do jej literackiej twórczości: dają wgląd w twórczą wyobraźnię Poetki, a ponadto oferują rzadką możliwość zaprezentowania Noblistki od innej, mniej znanej strony.

Wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej została pokazana po raz pierwszy w lutym 2013 roku w krakowskiej PRACOWNI, w Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci Poetki. Później można ją było oglądać m.in. w Toruniu, Zielonej Górze, MOCAK-u w Krakowie, w Łodzi, Kórniku, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, na Sardynii, w Madrycie, Barcelonie, Makau, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, Düsseldorfie.

Obecna prezentacja została uzupełniona kolażami pochodzącymi z archiwum rękopiśmiennego Muzeum Literatury.

Wystawa potrwa do 4 lutego 2018 r.

O FUNDACJI

Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz zagranicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.

Najważniejszy element działalności Fundacji stanowią trzy projekty o charakterze stałym: od 2013 roku FWS przyznaje zapomogę finansową literatom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, przyznaje stypendia młodym twórcom oraz wręcza międzynarodową Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

www.szymborska.org.pl


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Cookies | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP