„Warszawskie lata Wandy Wasilewskiej”
Oddział: , Dodano: 1 stycznia 2016

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na wykład dr Agnieszki J. Cieślikowej „Warszawskie lata Wandy Wasilewskiej”. Prelekcja odbędzie się we wtorek, 26 stycznia o godz. 18.30 w Muzeum Andrzeja Struga na Al. Niepodległości 210 m. 10 A w Warszawie.

Wanda Wasilewska z historycznego panteonu czasów PRL trafiła do rzędu najostrzej i najbardziej krytycznie ocenianych postaci, a jej książki, wydawane kiedyś w milionowych nakładach, dziś często trafiają na makulaturę. Zamieszkała w Warszawie z wyboru, wiążąc z tętniącą życiem stolicą lat trzydziestych dwudziestego wieku nadzieje na wielkie, niedostępne gdzie indziej perspektywy. Spędziła tu niespełna pięć lat, pięć lat gorączkowej aktywności politycznej i literackiej.

Jakie było warszawskie środowisko, w którym działała, szklane domy i złudzenia garstki zapaleńców, polityczne rozgrywki i bardziej lub mniej świadome wybory, zachwyty i rozczarowania? Trudno dziś, z perspektywy osiemdziesięciu lat, przeniknąć myśli warszawianki z wyboru i zrozumieć emocje jej współczesnych. Ale możemy spróbować.

Fot. Maciek Bociański


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP