Warszawa nie była piękna, a jednak. Stolica Iwaszkiewicza
Oddział: , Dodano: 9 listopada 2019

„Warszawa nie była piękna, (…) Warszawa miała swój charakter” pisał Iwaszkiewicz w swoich „Notatkach”. Spotkanie z Tomaszem M. Lerskim, autorem książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, to niepowtarzalna okazja do spojrzenia na stolicę i jej mieszkańców z nieznanej dotąd perspektywy, oczami wybitnego artysty.

Dlaczego właśnie Iwaszkiewicz oprowadzi nas po Warszawie? Na to pytanie odpowiada autor książki:

„Iwaszkiewicz, jako jeden z nielicznych świadków rozkwitu, dramatycznego upadku i odbudowy stolicy, jest doskonałym przewodnikiem po znanych i nieznanych zaułkach miasta, oddaje atmosferę metropolii i nastroje panujące wśród jej mieszkańców”.

Spotkanie pozwoli nam poznać miasto z punktu widzenia wybitnego artysty, który przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. Pokochał Warszawę oraz Warszawiaków i być może właśnie dlatego, że stali mu się tak bliscy, potrafił bacznie ich obserwować i opisywać, a także tak ostro ich oceniać – łączyć krytykę z uwielbieniem. A trzeba przyznać, że pomijając jego ogromny talent literacki, Iwaszkiewicz okazał się również doskonałym psychologiem społecznym. Tym ciekawszy i pełniejszy obraz historycznej Warszawy będziemy mieli szansę odkryć podczas rozmowy wokół książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”.

Dr Tomasz M. Lerski zauważa, że z zapisków artysty wynika, że po II wojnie światowej Warszawa została zbudowana od nowa, nie zaś odbudowana. Serdecznie zapraszamy na swoistą podróż w czasie – bezpłatny „spacer” po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza – i wyrobienie sobie swojego własnego zdania na ten temat, w toku rozmowy z autorem.

Patronem medialnym wydarzenia jest Magazyn Example.pl.

Kiedy: środa, 20 listopada, godzina 18.00
Gdzie: Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20, 00-001 Warszawa

Rozmowę z Tomaszem M. Lerskim, autorem książki „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza”, poprowadzi Tomasz Zapert.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP