Trzebiński i „Sztuka i Naród” – wystawa internetowa
Oddział: , Dodano: 8 marca 2017

Wystawa Trzebiński i „Sztuka i Naród”. Ze zbiorów Muzeum Literatury prezentuje jednego z najciekawszych twórców pokolenia wojennego. Jej celem jest przybliżenie czytelnikom sylwetki Andrzeja Trzebińskiego na tle jego wojennego środowiska, czyli pisarzy zgromadzonych wokół „Sztuki i Narodu”. Oprócz tekstu ważnym składnikiem wystawy są reprodukcje materiałów archiwalnych z bogatych zbiorów Muzeum Literatury, ostatnio wzbogaconych poprzez zakup archiwum Andrzeja Trzebińskiego.

Wystawa została podzielona na 6 części tak, aby możliwie obszernie zaprezentować życie i twórczość Andrzeja Trzebińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturga i publicysty z pokolenia „Kolumbów”.

1. Andrzej Trzebiński

Prezentacja sylwetki Andrzeja Trzebińskiego, jego życia i działalności wraz ze zdjęciami materiałów archiwalnych ze zbiorów Muzeum Literatury.

2. Twórczość Andrzeja Trzebińskiego

Krótka prezentacja najważniejszych rodzajów twórczości i poglądów Andrzeja Trzebińskiego (poezja, proza, dramat, publicystyka). Liczne materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Literatury.

3. Pamiętnik Andrzeja Trzebińskiego

Krótka prezentacja pisanego w czasie wojny przez Trzebińskiego Pamiętnika wraz z licznymi zdjęciami jego stron (oryginał Pamiętnika znajduje się teraz w zbiorach Muzeum Literatury).

4. „Sztuka i Naród”

Prezentacja środowiska „Sztuki i Narodu”, jego historii i form działalności sylwetki Andrzeja Trzebińskiego, jego życia i działalności wraz ze zdjęciami materiałów archiwalnych ze zbiorów Muzeum Literatury.

5. Biblioteka „Sztuki i Narodu”. Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński

Krótka prezentacja trzech tomów poetyckich wydanych w Bibliotece „Sztuki i Narodu” (dwóch tomów Tadeusza Gajcego i jednego tomu Zdzisława Leona Stroińskiego) wraz z krótką informacją o obu twórcach. Liczne materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Literatury.

6. Głosy o Andrzeju Trzebińskim i „Sztuce i Narodzie”

Wybór powojennych opinii/głosów o Andrzeju Trzebińskim i „Sztuce i Narodzie”.

Zapraszamy: www.andrzejtrzebinski.pl

Autorzy: