Spotkanie z Jerzym Franczakiem
Oddział: , Dodano: 12 kwietnia 2012

10 maja o godz 18.00 zapraszamy do Muzeum Literatury na spotkanie z Jerzym Franczakiem z okazji premiery najnowszej powieści pisarza „NN”, kończącej cykl w którym znalazły się „Da capo” i „Nieludzka komedia”.

Zapraszają korporacja Ha!art i Muzeum Literatury.

10 maja (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Literatury

Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Wstęp wolny.

Jerzy Franczak „NN”

Kraków, dżdżysta ciemność, środek nocy. Na ulicy leży mężczyzna, najprawdopodobniej potrącony przez samochód. Niebawem odnajdą go trzy przypadkowe osoby. Trzech przygodnych przechodniów, asystujących przy anonimowym umieraniu. Trzy opowieści osnute wokół milczenia. Wielka mobilizacja słów, języków, światopoglądów, ideologii.

Bohaterowie spotykają się (w dramatycznych okolicznościach), a jednocześnie mijają ze sobą. Ich relacje z najbliższymi okazują się powierzchowne, nieautentyczne, zastępcze. Prawdziwe pragnienia pozostają ukryte, traumatyczne doświadczenia są przedmiotem autocenzury. Jedynym ratunkiem wydaje się stereotyp i banał. „NN” to bardzo gorzki utwór, bo pokazuje zamknięty krąg społecznych ról, z którego nie ma ucieczki.

Krzysztof Uniłowski

Jerzy Franczak (ur. w 1978 r.) opublikował kilka książek z wierszami i opowiadaniami, zbiór esejów, dwie rozprawy o nowoczesnej literaturze oraz powieści: Przymierzalnia (2008), Nieludzka komedia (2009), Da capo (2010). Naucza na polonistyce i kulturoznawstwie UJ.

Słowa kluczowe: , , ,

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP