ODWOŁANE! Spotkanie z Ewą Zawistowską
Oddział: , Dodano: 9 października 2019

UWAGA: z powodu choroby spotkanie z Ewą Zawistowską zostało odwołane. Nowy termin spotkania podamy niezwłocznie, przepraszamy za utrudnienia.

19 października o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Ewą Zawistowską – wnuczką Władysława Broniewskiego z okazji premiery książki „Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie”.

Ewa Zawistowska, wnuczka Władysława Broniewskiego, przez lata rozdzielała jego postać na „prywatnego” dziadka Władka i „oficjalnego” poetę ze szkolnych podręczników. Swojej matki Anki, młodo zmarłej ukochanej córki Broniewskiego, nie pamiętała zupełnie. Po pamięć i wiedzę o nich wyruszyła w literacką podróż w głąb zatrzaśniętego w skrzyni archiwum rodzinnego.

Z nieznanych dotąd listów, zdjęć i dokumentów autorka układa historię swojej niezwykłej rodziny. W jej barwnej opowieści powraca też powojenny świat literacki i filmowy oraz skomplikowana rzeczywistość lat pięćdziesiątych.

Wnuczka Broniewskiego nie unika trudnych tematów – takich jak alkoholizm dziadka, jego poemat o Stalinie, choroba matki i okoliczności jej śmierci czy komunizm babki.

Listy pokazują ogromną miłość Broniewskiego do Anki i niebanalną więź, jaka ich łączyła. Dokumenty ujawniają ciekawe, czasem burzliwe kulisy wspólnej pracy ojca i córki nad filmem „Wisła”, którego realizację przerwała śmierć 24-letniej reżyserki.

W tle widać – zatrzymaną w odległych czasach stalinowskich – całą rodzinę. Tacy, jacy byli na co dzień. W rolach ojców, córek, matek i dziadków. Jak mieszkali, pracowali, spędzali wakacje. O czym myśleli, w co wierzyli.

Unikatowe materiały z rodzinnego archiwum i barwna opowieść o niedającym się zaszufladkować poecie z krwi i kości.

Spotkanie poprowadzi kierownik muzeum Eliza Czapska.
Na miejscu będzie można kupić książkę ze zniżką!

Muzeum Władysława Broniewskiego przy ul. J. Dąbrowskiego 51 w Warszawie
Wstęp wolny.