Spotkanie z Agatą Tuszyńską i promocja książki „Tyrmandowie. Romans Amerykański”
Oddział: , Dodano: 29 sierpnia 2012

Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo MG zapraszają na spotkanie z autorką książki „Tyrmandowie. Romans amerykański”, Agatą Tuszyńską oraz żoną Leopolda Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand.

Spotkanie odbędzie się 2 października (wtorek) o godz. 18 .00 w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie

Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski.

„Tyrmandowie. Romans Amerykański”
Agata Tuszyńska
Wydawnictwo MG, 2012 r.

Opowieść o amerykańskim okresie życia autora Dziennika 54. Przewodniczką po nim jest trzecia żona Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand, matka ich dwojga dzieci. Ta amerykańska Żydówka, niemająca związków z Polską, która poślubiła go wbrew woli matki, mówi o wspólnie spędzonych piętnastu latach, do nagłej śmierci Tyrmanda 19 marca 1985. Wraz z niepublikowaną dotychczas korespondencją ich obojga (niemal sto listów!) pokazuje inne oblicze dawnego „pornografa”, który po latach gorszył się nawet Playboyem. Książka zawiera wiele nieznanych fotografii rodzinnych Tyrmandów.

On: Miał 50 lat, gdy ją poznał. Za sobą wojnę, legendę playboya w komunistycznej Polsce, literackie laury i gorycz politycznego wygnania. Stawał się znaczącą postacią w intelektualnych kręgach Nowego Jorku. Przedstawiał własne, szczególne spojrzenie na amerykańską demokrację: „Postanowiłem bronić Ameryki przed nią samą”.

Ona: Studentka iberystyki znakomitej uczelni Yale, czytała z młodzieńczym zachwytem jego artykuły, które jak niczyje inne wyrażały jej poglądy na świat. Marzyła o poznaniu owego niezwykłego moralisty. Miała 23 lata, kiedy napisała do niego pierwszy list i doprowadziła do spotkania.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP