Spotkanie wokół „Listów i rozmów (1965-2014)” Ryszarda Przybylskiego i Tadeusza Różewicza
Oddział: , Dodano: 15 stycznia 2020

Wydawnictwo Sic! i Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza zapraszają na spotkanie wokół Listów i rozmów (1965-2014) Ryszarda Przybylskiego i Tadeusza Różewicza.

W rozmowie udział wezmą: Krystyna Czerni (krytyczka i historyczka sztuki, edytorka tomu), Renata Lis (pisarka, tłumaczka, redaktorka tomu), Małgorzata Wichowska (kustoszka Muzeum  Literatury) i Tadeusz Sobolewski (pisarz, publicysta Gazety Wyborczej), a poprowadzi ją Dorota Gacek (Program II Polskiego Radia).

Spotkanie  odbędzie się we czwartek 27 lutego, początek o godz. 18.00, w Muzeum Literatury w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta 20.

Wstęp wolny. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina.

Listy i rozmowy 1965-2014

„Przybylski darzył Różewicza bezwarunkowym uwielbieniem. Jego serdeczność, czułość i oddanie – wręcz adoracja poety – sprawiły, że to właśnie przed nim Różewicz potrafił się otworzyć, odsłonić tajemnice duszy skrywane dotąd skrupulatnie przed światem. Wiesz o tym, że Cię kocham – pisze Przybylski – i to nie tylko za teksty, w które się przemieniłeś, lecz również za to, że z krwi i kości jesteś taki, jaki jesteś: sam dla siebie, jak piękne drzewo na samotnej górce (4 IV 1986). Obaj wspólnie przeżywają żałobę po rodzicach i przyjaciołach, dzielą się smutkiem i melancholią, niekiedy złością. Łączy ich wzajemna troska o kruche zdrowie, wsparcie w chorobach, lecz także przekonanie o wulgarności współczesnego życia społecznego. W 1990 roku na egzemplarzu Homilii na Ewangelię dzieciństwa Przybylski składa dedykację: „Tadeuszowi wraz z podziękowaniem / za równą i posilną przyjaźń, / rzecz może najcenniejszą w tym/ narodowym burdelu”. Dla Różewicza Przybylski był czytelnikiem idealnym, może najwnikliwszym, jakiego spotkał. Pewnie dlatego poeta niemal od początku do niego przylgnął, powierzając mu swoje poetyckie i życiowe rozterki”

– ze wstępu Krystyny Czerni.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP