Spotkanie z okazji nowego przekładu wierszy Emily Dickinson
Oddział: , Dodano: 7 grudnia 2018

Podobno tłumacz musi się zakochać w umyśle poety, aby poświęcić ogrom czasu jego emocjom i myślom. I przełożyć je na własny język możliwie najżarliwiej. A własny język powinno się rozumieć nie tylko jako język rodzimy, ale też język tłumaczowi współczesny, w jakim sam myśli i którym mówi na co dzień; naturalny, niearchaiczny, nieupozowany na epokę nieznaną mu z autopsji. (fragment wstępu)

Translatorskie spotkanie odbędzie się w środę 12 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. Rozmowę z tłumaczką poezji Dickinson, Krystyną Lenkowską, poprowadzi Bohdan Zadura.

Tom „Jest pewien ukos światła” w wyborze i tłumaczeniu Krystyny Lenkowskiej został wydany przez Wydawnictwo Officyna – więcej

Wstęp wolny, zapraszamy!

Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych

Krystyna Lenkowska – ur w 1957 roku. Poetka, prozaiczka, tłumaczka. Wydała dwanaście tomów poezji, jedną powieść i dwa audiobooki. Wiersze, fragmenty prozy, tłumaczenia, eseje, noty i wywiady opublikowała w wielu pismach i antologiach w Polsce i zagranicą. W roku 2013 otrzymała prestiżową nagrodę MENADA na XVII międzynarodowym festiwalu poezji DITET E NAIMIT (Macedonia-Albania). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Bohdan Zadura – Urodzony 18 lutego 1945 roku w Puławach. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W 1969 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1979 roku członek redakcji kwartalnika „Akcent”, od jesieni 2004 roku redaktor naczelny „Twórczości”, od lat 70. stały współpracownik „Literatury na Świecie”. Otrzymał liczne nagrody literackie, m.in. im. Stanisława Piętaka (1994), im. Józefa Czechowicza (2010), Nagrodę Silesius w kategorii książka roku (2011), Kijowskie Laury (2010), węgierską Nagrodę im. Gábora Bethlena (2013), Międzynarodową Nagrodę Literacką im. H. Skoworody (2014). Jako poeta debiutował w 1962 roku na łamach dwutygodnika „Kamena”; uprawia też prozę i krytykę literacką oraz zajmuje się przekładami z języka angielskiego, białoruskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Mieszka w Warszawie i Puławach.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP