Spektakl „Broniewski młody. Impresje”
Oddział: , Dodano: 17 sierpnia 2020

Zapraszamy 20 sierpnia o godz. 19:30 do ogrodu Muzeum Władysława Broniewskiego na spektakl pt. „BRONIEWSKI MŁODY. Impresje.”

Poeta i żołnierz. Kapitan Wojsk Polskich- Władysław Broniewski.Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 poeta został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Życiem Broniewskiego, jak i jego talentem, można by obdzielić nawet kilka bujnych literackich biografii.

Był oficerem Legionów Piłsudskiego i trwał w wierności do nich od chwili, gdy jako 17-latek z gimnazjum zaciągnął się do wojska po swoje dni ostatnie, choć wydawałoby się, że admiracja Naczelnika nie da się połączyć z komunizowaniem. Tak jak patriotyzm pochodzący z jego rodzinnej szlacheckiej tradycji z lewicowymi poglądami. A jednak w Broniewskim układało się to naturalnie obok siebie. Człowiek z etykietą poety rewolucji, który emocjonalnie grał Chopina i recytował romantyków. Wdawał się we flirty, romanse, żenił nie raz. Kochał góry, narty, jazdę na rowerze, pisanie. Wszystkie rysy jego osobowości widoczne są już w młodości. Uparty, szczery, porywczy, poszukujący przygód jako sposobu na nudę życia. Zobaczymy to w impresji do tworzącego się spektaklu „Broniewski Młody”, który powstaje m.in na podstawie owianych nieco skandaliczną legendą „Pamiętników z lat 1918-1922”. Impresja do spektaklu zanurzona jest w przedwojennej muzyce. Opowieści Broniewskiego pełne są zmysłowości, której dopełnienie stanowią liryczne wiersze. Do tego ruch, taniec, śpiew i impresje muzyczne. (z  materiałów twórców spektaklu)

W roli Poety  HUBERT MATYSIAK
Przy fortepianie Piotr Majchrzak
Śpiewa Żaneta Leszczyńska 
W  impresji ruchowej różnych odcieni kobiecości Agnieszka Senderowska-Rucińska
Scenariusz i reżyseria RENATA DYMNA


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP